Fiton çmimin për diplomën më të mirë në Evropë

Studenti shqiptar në Universitetin e Fribourgut, Liburn Mehmetaj, me ekipin e tij, fitoi çmimin për diplomën më të mirë në BE

Çmimi për vlerësimin e punës së diplomës akademike më të mirë në Evropë i është dorëzuar ekipit të Universitetit të Friburgut, me rastin e konkursit të Bashkimit Evropian për të Drejtat e Njeriut “René Cassin 2012”. Liburn Mehmetaj, një student shqiptar, ishte një nga tre anëtarët e ekipit që fitoi.

Konkursi i Bashkimit Evropian për të Drejtat e Njeriut René Cassin u mundëson ekipeve të përbëra nga tre studentë (dy avokatë dhe një këshilltar ligjor) për të zgjidhur një situatë shkeljeje të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, fillimisht me një shkëmbim të dosjes me shkrim dhe pastaj me një gjykim fiktiv para Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Çdo vit, një ekip nga Universiteti i Friburgut merr pjesë në këtë garë vjetore dhe këtë prej më shumë se njëzet vjetësh.

E pra, pas njëzet vjetëve është një i ri shqiptar, i cili me dy kolegët e tij fitoi çmimin për dosjen dhe punën e kryer më së miri.

Në dhjetor 2011 tre studentë nga Universiteti i Fribourgut, Emmanuel Badoud, Anthony Lamon dhe Liburn Mehmetaj, patën filluar të përgatisin dhe të shkruajnë dosjet akademike për edicionin 2012 të konkursit të lartpërmendur.

Ekipi arriti të kryejë punën e tij nën drejtimin e Dr. Marie-Louise Gächter-Alge, ligjëruese në Departamentin e Drejtësisë ndërkombëtare publike dhe të Drejtës evropiane. Këtë vit, situata që duhej studiuar kishte të bëjë me çështje të ndryshme që lidhen me kushtet e ndalimit të të huajve dhe dëbimit të tyre.

Faqja përkatëse e internetit të Universitetit të Friburgut bënë me dije se pas një përzgjedhjeje fillestare bazuar në dosje akademike, 16 ekipe u përzgjodhën për të mbrojtur çështjen e tyre në Pallatin e të Drejtave të Njeriut, selia e Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg. Me shumë kënaqësi dhe me gëzim të madh ekipi i Friburgut mësoi se ishte kualifikuar për të paraqitur punën e tyre me gojë më 23 dhe 24 prill 2012.

Kënaqësia arriti në kulm, kur Komiteti shkencor shpalli ekipin e Friburgut, në të cilin ishte edhe studenti Luburn Mehmetaj, ekipin më të mirë në mesin e 64 ekipeve të tjera nga universitetet e ndryshme evropiane.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).