Familjet serbe që kthehen në Artanë përfitojnë edhe nga një kazan për përpunimin e rakisë

Gjilan – Kryetari i komunës së Novobërdës Svetisllav Ivanoviq me përfaqësueset e IOM-it Organizatën Ndërkombëtare për Migrim kanë dorëzuar kazanin për përgatitjen e rakisë nga ana e kësaj organizate familjeve të kthyera në komunën e Novobërdës, kurse vlera e pajisjeve së cilës një nga një ka qenë 2400 euro.

Këtë pako të ndihmave në pajisjet për fillimin e prodhimit kanë marrë-përfituar dy familje ku njëra prej tyre është gjashtë anëtaresh e Miodrag Milkoviqit nga fshati Izvor.

Kryetari i komunës sonë. Ivanovi theksoi se vetëm me të arriturat e tilla ekonomike mund të vijmë deri tek një zhvillim ekonomik të familjeve fshatare, e kjo është shumë e rëndësishme për një integrim të qëndrueshëm të të kthyerve në këtë komunë më të varfrën.

Pajisja për vetmbajtje dhe vetë punësim të qëndrueshëm është një pjesë e fazës së parë e Projektit për të kthyer dhe një reintegrim të qëndrueshëm RRK 5 që e realizon IOM në bashkëpunim me Ministrinë për Kthim dhe Komunitete, përmes përkrahjes financiare të Unionit Evropian.

Pritet që në mars të filloj edhe faza e dytë e cila siguron të kthyerve të kthehen në shtëpitë e tyre dhe përkrahje ekonomike në riintegrim. Në fazën e parë të këtij projekti janë përgatitur nëntë shtëpi për të zhvendosurit intern ku këtu është edhe pako e mjeteve për familjet e tyre për stabilizim dhe të kthim të qëndrueshëm./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).