Fundamenti

Familja që jeton me orarin e Marsit, darkon në 2 të natës

/ 2 minuta lexim

Të jetosh në Tokë, me ritmin e kohës në Mars. Kjo është ajo që po përjeton prej dy javësh, familja e David Oh, drejtorit të fluturimit, i cili mbikëqyri udhëtimin e NASA-s në planetin e kuq.

Për çdo mision në Mars, shkencëtarët dhe inxhinierët që punojnë atje, përshtaten në tre muajt e parë të mbërritjes në Tokë, me kohën atje, por kjo është hera e parë që një familje të tërë vendos të përshtatet me këtë orar të planetit tjetër.

Në fakt, ditët në Mars zgjatin 39 minuta dhe 35 sekonda më shumë se Toka.

Mobi Casa

Dallimi mund të duket minimal, por vonesa është e shtuar natyrisht çdo ditë, dhe kjo ka bërë që familja Oh ta hajë mëngjesin në orën 15, drekën në 20, darkën në 2:30 dhe në 5 të mëngjesit, të pihet kamomili para se të shkojnë në shtrat për gjumë.

“Ne të gjithë jemi pak të fjetur, – tha gruaja e Oh, Brin”. Duke shtuar se megjithatë, ajo nuk mundi t’i rezistojë tundimit për t’u dhënë fëmijëve të saj 8 dhe 10 vjeç, një aventurë marsiane gjatë pushimeve verore./Indeksonline/