Fundamenti

Erina Sherifi shpallet Kampione në Kampionatin Ballkanik për Fëmijë në Stamboll

/ 2 minuta lexim
Hidromorava

Erina Sherifi, përfaqësuese e shkëlqyeshme e Kosovës, mori medaljen e artë në Kampionatin Ballkanik për Fëmijë, i cili po mbahet në Stamboll të Turqisë.

Sherifi, anëtare e klubit të karatesë ‘AS’ në Gjilan, shkëlqeu në kategorinë Kumite për fëmijë të moshës 13-vjeçare deri në 49 kg.

Rruga drejt kësaj fitoreje ishte e mbushur me sfida, por talenti dhe përkushtimi i Sherifit e bënë të mundur këtë sukses të jashtëzakonshëm.

Finalja e saj kundër përfaqësueses nga Mali i Zi, Emira Gjonoviq, ishte një duel i ndezur, ku Sherifi tregoi teknikën dhe forcën e saj duke shkëlqyer përpara publikut ndërkombëtar.

ARKATANA

Në momentin e vendimit, ajo shpërtheu me një performancë të jashtëzakonshme, siguruar vendin e parë dhe medaljen e artë për Kosovën.

Kosova u përfaqësua në këtë kampionat me 83 garues të talentuar, duke shënuar një prezencë të ndritshme në arenën ndërkombëtare të karatesë.

Në total, 12 shtete morën pjesë në kampionat, duke sjellë në total 1657 paraqitje. Ekipi i trajnerve, në krye me Selektorin Alban Beqiri, udhëhoqi me menaxhim të zgjuar dhe mbështetje të palodhur gjatë kësaj periudhe të vështirë konkurrence.

Kjo fitore e Sherifit dhe e ekipit të Kosovës është një shprehje e fuqishme e përpjekjeve të vazhdueshme dhe talentit të shkëlqyeshëm të sportistëve të rinj në Kosovë, duke theksuar rritjen dhe arritjet e vazhdueshme në skenën ndërkombëtare të sporteve./rajonipress/