Ekspertët sugjerojnë të konsumoni tri yndyra për humbje të shëndetshme peshe

Është koha për të hequr dorë nga ideja se të gjitha yndyrnat janë të këqija, edhe nëse po përpiqeni të humbni peshë.

Ndërsa është padyshim e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje sasisë dhe llojit të yndyrës që po vendosni në trupin tuaj, konsumimi i mjaftueshëm i yndyrave të shëndetshme (të pangopura dhe të pangopura) është në fakt thelbësor për shëndetin tuaj.

Ato ndihmojnë për t’i dhënë trupit tuaj energjinë që i nevojitet për të lulëzuar, për të mbështetur funksionin e qelizave dhe për të luajtur një rol të rëndësishëm në përthithjen e lëndëve ushqyese.

Thënë kjo, jo të gjitha yndyrat janë të shëndetshme – kjo është arsyeja pse të dini se cilat ushqime mund t’ju ndihmojnë të siguroni llojin e duhur është një pjesë e rëndësishme e mbajtjes së një diete të shëndetshme.

Dietologia Catherine Gervacio, tha se vaji i ullirit, avokado dhe bajamet janë të gjitha gjërat që duhet t’i shtoni në pjatën tuaj.

Vaj ulliri

Vaji i ullirit është një përbërës jashtëzakonisht i zakonshëm në një sërë pjatash nga të gjitha llojet e kuzhinave – dhe lajmi i mirë është se Gervacio thotë se është një nga yndyrat më të shëndetshme që mund të konsumoni.

Vaji i ullirit përmban rreth 75 për qind yndyrë mono të pangopur, e cila dihet se redukton nivelet e yndyrave të këqija në trup. Ai gjithashtu përmban antioksidantë oleuropein dhe oleokantal, të cilët thuhet se kontribuojnë në humbjen e peshës duke qenë anti-inflamator, thotë një studim.

Avokado

Kujt nuk i pëlqen një fetë e shijshme me avokado për mëngjes? Pavarësisht nëse jeni duke e shtuar atë në një sallatë ose duke bërë pure, Gervacio tha se duhet ta bëni patjetër këtë frut popullor një pjesë të rregullt të dietës suaj nëse dëshironi të rrisni marrjen e yndyrës së shëndetshme.

Avokadot janë të pasura me yndyra të pangopura, të cilat ofrojnë shumë përfitime kardiovaskulare dhe të tretjes gjatë humbjes së peshës.

Për fat të mirë, është gjithashtu i mbushur me lëndë ushqyese të rëndësishme. Është e pasur me vitamina E, C dhe A për të vepruar si antioksidant për të mbajtur trupin të shëndetshëm. Dhe madje mund të ndihmojë në rritjen e metabolizmit tuaj.

Bajame

Bajamet konsiderohen si një burim proteinash me bazë bimore për të vazhduar humbjen e peshës pa u shqetësuar për pasojat shëndetësore të marrjes së tepërt të kolesterolit.

Ato janë të pasura me fibra për tretje më të mirë.

Ato gjithashtu mund të zgjasin ngopjen për të parandaluar ngrënien e tepërt gjatë vakteve. Nga ana tjetër, ngrënia e këtyre arrave mund të ndihmojë në uljen e marrjes së përgjithshme të kalorive, e cila është një mënyrë e shkëlqyer për të promovuar humbjen e peshës.

Pra, ja ku e keni: Kur hani rregullisht këto ushqime të shijshme dhe ushqyese do ta ndihmoni trupin tuaj të kryejë një sërë funksionesh thelbësore – dhe gjithashtu do të jeni në rrugën e duhur drejt peshës suaj të synuar.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS