Efekti mrekullibërës i hudhrës

Në mjekësinë kineze, hudhra përdoret për një përtëritje të plotë të organizmit. Ata marrin një thelb të vogël të hudhrës dhe e vendosin në gojë, duke e “shëtitur” nëpër gojë sikur të ishte bonbone.

Kjo procedurë bëhet në mëngjes, për rreth 30 minuta. Efekti i thithjes së thelbit të hudhrës është me të vërtetë mrekullibërës.

Pështyma, bashkë me materiet e dobishme ushqyese, arrin në gjak, pastron enët e gjakut dhe limfën. Po ashtu, hudhra është e dobishme edhe për mishin e dhëmbëve, kundër gjakderdhjeve.

Më pas, nxirreni thelbin e hudhrës nga goja dhe lani dhëmbët. Nëse edhe pas larjes së dhëmbëve iu vjen era hudhër, atëherë futeni në gojë një kokërr kafe, apo pak majdanoz. Mund ta pini edhe pak qumësht.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS