Edita i kërkon BE-së të bëjë presion ndaj Serbisë

Kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri kërkon nga BE-ja t’i bëjë presion Serbisë për zbatimin e marrëveshjeve të arritura në dialog, veçanërisht ajo për menaxhimin e integruar të kufirit.

Nga BE-ja ajo kërkoi t’i përmbush premtimet e dhëna, duke i përmendur këtu vendosjen e marrëdhënieve kontraktuale dhe anëtarësimin e Kosovës në Bankën Evropiane për Zhvillim dhe Rindërtim.

Mos zbatimi i marrëveshjeve nga Serbia, nuk e bën atë të ndihet keq, madje as nuk e ka shtyrë të mendojë ndonjëherë për dorëheqje. Është shprehur këmbëngulëse, se pa zbatimin e plotë të marrëveshjeve nuk ka vazhdim të dialogut.

Ajo thotë se me gjithë moszbatimin e marrëveshjeve nga Serbia, Kosova ka pasur përfitimet e saj, ndërsa Serbisë i ka munguar vullneti politik.

“Përgjegjësia kryesore për moszbatim bie të Serbia, e cila edhe kësaj radhe në këtë dialog teknik përdori atë logjiken e standardeve të dyfishta për gjoja e një gatishmërie verbale për marrëveshje teknike, por në anën tjetër shfaqi realitetin e mendësisë së saj politike, për një mosgatishmëri që të kryejë obligimet zbatuese. Në anën tjetër, unë mendoj se në anën tjetër përgjegjës është edhe Bashkimi Evropian, sepse është garantuese i zbatimit të marrëveshjes, andaj mendoj si ndërmjetësuesi duhet të ushtrojë ndikim e vet dhe BE-ja ka ndikime të theksuara, për faktin se integrimet evropiane janë objektiv i të dyja shteteve, edhe Kosovës edhe Serbisë”, ka thënë ajo.

Madje ajo është këmbëngulëse në qëndrim, e cila thotë se pa zbatim të plotë të marrëveshjeve nuk ka vazhdim të dialogut teknik.

Tahiri ka thënë se kur janë në pyetje çështjet e mëdha, ka nevojë për unitet politik dhe kombëtarë.

Sipas Tahirit, ka qenë e paqartë nëse veriu i Kosovës do të jetë temë në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, ashtu siç ka qenë e paqartë nëse do të udhëheq me ekipin negociator të Kosovës në një format më të lartë të bisedimeve me Serbinë.

“Si shtet i ri ne mendoj se dialogu dhe bashkëpunimi rajonal është në dobi të paqes dhe stabilitetit, por edhe takimet të niveleve më të larta mund të them, se Kosova si shtet është e gatshëm t’i zhvillojë me secilin shtet të rajonit. Unë në politikë udhëhiqem nga interesi nacional, çfarëdo vendimi që marr bazohet në Kushtetutën e vendit tonë, bazohet në unitetin politik dhe kombëtar dhe bazohet në atë se çështja që vendoset a ka peshën e interesit nacional. Për të gjithë ne në raport të interesit nacional, i kemi të definuara vijat e kuqe”, ka thënë ajo, transmeton Kosovapress.

E pyetur nëse ka menduar të jep dorëheqje pasi që marrëveshjet nuk po zbatohen, zëvendëskryeministrja Tahiri ka thënë se ajo nuk është përgjegjëse për dështimin e palës serbe, për moszbatim të marrëveshjeve.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).