“Ecohigjienës” i dalin telashe në start

Gjilan – Punëtorët e Ecohigjienës kanë protestuar të mërkurën kundër suspendimit të dy punëtorëve të saj Muhadin Haziri dhe Hajrush Beqiri. Bajram Isufi mbron punëtorët, bordi arsyeton suspendimin.

Punëtorët e “Ecohigjienës” kanë bllokuar të gjitha hyrje daljet ditën e mërkurë në shenjë pakënaqësie ndaj suspendimit të dy kolegëve të tyre Muhadin Haziri dhe Hajrush Beqiri.

“Ecohigjiena” është njëra nga kompanitë e para e privatizuar nga partneriteti publiko privat ku merr pjesë me aksione edhe Komuna e Gjilanit. Firma nga Austria “Mosser Group” ka mbi 51 % të aksioneve.

Ndonëse e kishin nisur mirë punën, bordi i “Ecohigjienës” ka marrë një vendim për suspendimin e dy punëtorëve, veprim ky që ka nxitur frikë edhe tek punëtorët e tjerë.

Alush Kurteshi në emër të punëtorëve tha se ata nuk do të fillojnë punën derisa nuk shfuqizohet vendimi i bordit. “Së pari shfuqizimi pastaj negociatat” u shpreh Kurteshi para bordit. Madje punëtorët kanë kërkuar largimin e austriakut Gerhard Dunner, të cilin nuk e lanë as të flas.

Edhe Bajram Isufi kryshef ekzekutiv në “Ecohigjiena” ka mbrojtur punëtorët me arsyetimin se bordi nuk është kompetent për këtë punë. Por ndryshe mendon Riad Rashiti anëtar i bordit i caktuar nga Komuna.

Sipas Rashitit vendimi për suspendimin e dy punëtorëve është i arsyeshëm dhe institucionet e komunës janë të obliguara që ta respektojnë atë dhe marrëveshjet tjera që dalin nga partneriteti publiko privat. Rashiti mohoj zërat se janë të rrezikuara kontratat e punëtorëve. “Kontratat e punëtorëve nuk janë të cenuara dhe unë i garantojë të gjithë ata që punojnë në mënyrë të ndershme dhe që nuk bien ndesh me ligjin nuk do të largohen” tha Rashiti.

Rashiti tha se edhe në kontratat e punëtorëve shkruan qartë se atyre mund tu lëvizet apo ndërrohet vendi i punës. Rashiti tha se dy të suspenduarit nuk i kanë implementuar vendimet e bordit. Por, Muhadin Haziri njëri nga të suspenduarit tha se qëllimi kryesor është që të largohet struktura profesionale dhe njerëzit që e dinë mirë punën e kësaj ndërmarrjeje.

Austriaku, Gerhard Dunner me një qetësi të “zakonshme”, vetëm tha se po pret të bisedojë me punëtorët dhe të marrë mendimin e tyre. “S`i mund të përgjigjem për diçka kur nuk më lënë as të flas” tha ai shkurt. Në këto momente punëtorët janë duke biseduar me bordin dhe tërë stafin e “Ecohigjienës” me asistimin edhe të policisë./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).