Domatet lidhen me përmirësimin e shëndetit!

Të pasura me likopen antioksidant dhe lëndë ushqyese të tjera thelbësore, domatet njihen për përfitimet e tyre shëndetësore.

Por më pak të kuptuara janë implikimet që konsumimi i domates ka për shëndetin e zorrëve.

Në një studim të ri, studiuesit shqyrtuan efektet e një diete të rëndë me domate në mikrobiomën e zorrëve duke përdorur një model kafshësh.

Studiuesit i ushqyen derrat me një dietë të plotësuar me domate për 14 ditë dhe zbuluan se ekuilibri i baktereve të tyre të zorrëve u zhvendos drejt një profili më të shëndetshëm dhe më të favorshëm.

Rezultatet janë publikuar së fundmi në Microbiology Spectrum.

Autorja kryesore e studimit Jessica Cooperstone, Ph.D., asistente profesore në Departamentin e Shkencës dhe Teknologjisë Ushqimore në Universitetin Shtetëror të Ohajos në Columbus, tha për Medical News Today:

“Konsumimi i domates ka qenë i lidhur me një sërë rezultatesh pozitive shëndetësore dhe ato janë perimet e dyta më të konsumuara në Shtetet e Bashkuara, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Rreth 22% e marrjes totale të perimeve vjen nga domatet, kështu që ne jemi të interesuar të kuptojmë më mirë efektet shëndetësore të këtij ushqimi të konsumuar zakonisht.”

Studimi i ndikimit të një diete të rëndë me domate
Studiuesit përdorën 20 derrkca meshkuj që lindën në verën e vitit 2019 në objektin e derrave OSU në Dublin, OH. Pasi u shkëputën nga dosat e tyre, ata u ushqyen me një dietë bazale për 1 javë.

Më pas, studiuesit caktuan rastësisht 10 derrkca në një dietë me domate të përbërë nga pluhur domate të tharë në ngrirje të shtuar në dietën bazë. 10 derrat e mbetur morën dietën e kontrollit, e cila konsiston në dietën bazale të modifikuar për t’u përshtatur me sheqerin, fibrat dhe përmbajtjen e makronutrientëve të tjerë të dietës së domates.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS