Dita e parë e Ramazanit nisë me protesta

Gjilan – Këshilli i xhematit të xhamisë në lagjen “Dardania” ka paralajmëruar protestë për të hënën, në shenjë pakënaqësie siç thonë ata të vendimeve të njëanshme të BIK-ut në Prishtinë.

Xhemati i një pjese të xhamisë në lagjen “Dardania” nuk është pajtuar as me vendimin e fundit të Bashkësisë Islame në Prishtinë, që imam në këtë xhami të jetë hafës Shaban Murati.

Një pjesë e xhematit as natën e parë të Ramazanit nuk ka qëndruar rahat meqë është tentuar të pengohet falja nga pjesa tjetër që konsiderohen si përkrahës të Mustafë Bajramit. Elmina Mahmuti komandante rajonale e policisë tha për rajonipress se nuk ka pasur probleme të mëdha edhe pse aty kanë qëndruar 8 policë për një kohë të gjatë.

Mahmuti tha se policia do të lejojë protestat paqësore dhe nuk e ka ndërmend të merret me çështjet e brendshme fetare të xhematit. Ndërkohë Këshilli i xhematit të xhamisë në lagjen Dardania ka organizuar një protestë paqësore për ditën e hënë.

Avni Daku që është nënshkruar në emër të këshillit organizativ ka thënë se qëllimi i protestës është sensibilizimi i opinionit lidhur me vendimet e njëanshme të strukturave të BIK-ut në Prishtinë. Daku ka thënë se nga kjo protestë do të sensibilizohet publiku me shkeljet e vullnetit të xhematit si dhe me shkeljet e procedurave të institucionit të BIK-ut nga vet vendimmarrësit.

Daku tha se protesta do të zhvillohet në hapësirën e xhamisë dhe fillon nga ora 12.00 derri në ora 12 e 30./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).