Diskutohet propozim – rregullorja për barazi gjinore

Gjilan – Grupi komunal i grave në Kamenicë në bashkëpunim me zyrtaren për barazi gjinore Teuta Kastrati, kanë organizuar një debat publik me qytetarë për të diskutuar draft rregulloren komunale për barazi gjinore .

Debati publik u ndoq nga përfaqësuesja e njësisë komunale për të drejtat e njeriut, përfaqësues të shoqërisë civile, qytetarë, zyra ligjore komunale, delegate të kuvendit dhe përfaqësuesve të grupit të grave.

Gjatë debatit, pjesëmarrësit patën mundësinë të adresojnë pyetjet dhe propozimet tek zyrtarja e barazisë gjinore e cila ka bërë prezantimin e draft-rregullores.

Kjo rregullore do t’i dorëzohet zyrës ligjore dhe pastaj do të procedohet në mbledhjen e komitetit për politikë dhe financa dhe në mbledhjen e kuvendit komunal për shqyrtim dhe aprovim./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).