Disa nga përfitimet dhe vlerat ushqyese të bananeve

Banania është një nga frutat më të konsumuar në botë, edhe falë shijes së saj karakteristike dhe vetive ushqyese.

Jo vetëm kaq, por banania është një frut që ofron shumë lëndë ushqyese thelbësore për trupin, si vitamina dhe minerale, dhe është plot përfitime për trupin tonë. Pra, le të zbulojmë të gjitha vetitë dhe përfitimet e bananes plus katër receta të ëmbla dhe të shëndetshme të bazuara në këtë frut të jashtëzakonshëm.

Përfitimet e bananes
Nga pikëpamja ushqyese, banania përbëhet kryesisht nga uji (75%) dhe është një burim i mirë i vitaminave (pro-vitamina A, vitamina C dhe vitaminat B duke përfshirë B1, B2 dhe B6) dhe minerale, përfshirë manganin, të dobishme për kockat dhe për të luftuar radikalet e lira përgjegjëse për plakjen qelizore, kaliumin, i rëndësishëm për muskujt dhe presionin e gjakut, dhe selenin, i cili forcon sistemin imunitar.

Një banane e mesme (rreth 126 gram) siguron rreth 110 kalori dhe përmban 450 mg kalium, 30 gram karbohidrate, 3 gram fibra, 19 gram sheqerna dhe 1 gram proteina: prandaj, duke qenë e pasur me karbohidrate, banania. siguron energji të menjëhershme kur na nevojitet më shumë. Megjithatë, për shkak të indeksit të lartë të glicemisë, ngrënia e një bananeje mund të rrisë dëshirën për ëmbëlsirat: për të luftuar efektin, duhet të hahet së bashku me fruta me vaj, si bajamet, lajthitë dhe arrat, ose së bashku me një copë djathë.

Vetitë e dobishme
E pasur me antioksidantë, të cilët ndihmojnë në mbrojtjen e trupit tonë nga veprimi i radikaleve të lira, të aftë për të forcuar sistemin nervor dhe aleat në humbjen e peshës, banania është një frut që i jep organizmit tonë përfitime të shumta. Ndër më të rëndësishmet përmendim:

– Ka një funksion kundër plakjes – banania ka veti të shkëlqyera antioksiduese, falë pranisë së flavonoideve dhe flavonoleve të afta për të parandaluar dhe luftuar plakjen;

– është e mirë për muskujt – në fakt, bananet janë të pasura me kalium, një mineral thelbësor për funksionimin e duhur të sistemit nervor, muskulor dhe kardiovaskular, dhe me magnez, i cili ndihmon në relaksimin e muskujve;

– ndihmon funksionimin e duhur të zorrëve – banania është një frut astringent, prandaj shumë i dobishëm për t’u marrë gjatë episodeve të diarresë, është një aleat i shkëlqyer i zorrës dembel dhe është i pasur me substanca që ndihmojnë tretjen, duke përmirësuar gjithashtu aftësinë e trupit për të. thithin kalcium;

– rrit ndjenjën e ngopjes – falë fibrave bimore;

– është rostiçeri perfekt për atletët – bananet, në fakt, janë të pasura me kalium dhe natrium, dy mineralet që humbasin më shumë nga djersitja. Për më tepër, ai u siguron muskujve karbohidratet që u nevojiten dhe përmbajtja e tij antioksiduese ndihmon në rikuperimin;

– është i mirë për zemrën – kaliumi, në fakt, ndihmon në mbajtjen e rregullt të ritmit të zemrës dhe ka veti hipotensive, ndërsa marrja e reduktuar e natriumit ndihmon në mbrojtjen e sistemit kardiovaskular nga hipertensioni;

– është një burim i mirë i vitaminës C – një banane e mesme siguron rreth 15% të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës C, e cila lufton radikalet e lira, ndihmon në parandalimin e inflamacionit, kontribuon në formimin e kolagjenit dhe ndihmon në mbajtjen e enëve të gjakut të shëndetshme;

– përmirëson përqendrimin – kaliumi, në fakt, ndihmon për të mësuar, për të mësuar përmendësh më mirë dhe për të pasur vëmendje më të madhe.

Për më tepër, sipas një studimi të kryer në Shtetet e Bashkuara në Kolegjin Albert Einstein në Nju Jork dhe të publikuar nga Shoqata Amerikane e Zemrës, ngrënia e shpeshtë e bananeve zvogëlon rrezikun e goditjes në tru në menopauzë.

Kundërindikimet e bananes
Prandaj, ne kemi parë se si banania është një frut i pasur me veti të dobishme, por, në disa raste, duhet t’i kushtohet vëmendje konsumit të saj: banania, në fakt, mund të shkaktojë alergji të mundshme ushqimore për shkak të pranisë së substancave alergjike. proteinat brenda pulpës së tij, të cilat mund të shkaktojnë probleme te subjektet e predispozuar.

Për më tepër, bananet duhet të konsumohen me kujdes nga ata që vuajnë nga diabeti dhe obeziteti, duke pasur parasysh përqindjen e lartë të sheqernave të pranishme në to, të cilat mund të rrisin nivelin e sheqerit në gjak. Së fundi, është e nevojshme t’i kushtohet vëmendje konsumit të bananes, edhe për ata që vuajnë nga ulçera gastroduodenale.

/Gazeta Express

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS