Disa kuriozitete për shalqirin, frutin tipik të verës

Meqenëse jemi në stinën e verës ja disa kuriozitete për shalqirin:

Ka rreth 95% ujë;

Ai mendohet të jetë kultivuar mbi 4000 mijë vite më parë në Afrikën Verilindore;

Fruti është i pasur me vlera ushqyese, vitamina A dhe C dhe antioksidantë;

Mendohet se përmirëson mjaft zemrën;

Redukton inflamacionet dhe stresin;

Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve muskulore;

Përmirëson lëkurën dhe e bën më të shëndetshme.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS