Diell dhe vranësira, pasditen priten reshje shiu

Sot pritet të mbajë mot me diell dhe vranësira, të cilat në pjesën e dytë të ditës pritet të sjellin riga shiu dhe shkarkime rrufesh.

Sa i përket temperaturave, ato mbesin të larta.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat maksimale do të arrijnë deri 33-35 gradë Celsius, derisa minimalet do të jenë më të larta krahasuar me ditët e fundit, 16 – 17 gradë Celsius.

Meqë ka filluar fushata e korrje shirjes, këshillohen bujqit (kombajnerët) që sa më shumë të shfrytëzojnë pjesën e parë të ditës, pasi që në pjesën e dytë shumë zona rrezikohen nga reshjet e shiut dhe formave tjera të reshjeve. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS