Dhjetë miliarderët më të pasur, pa shkollë të lartë

Të kesh një diplomë nuk do të thotë se do të jesh i suksesshëm. Një diplomë thjesht të rrit shanset e të qenurit i suksesshëm, gjë që kushtëzohet detyrimisht me pjesëmarrjen aktive në procesin e të mësuarit. ‘Shekulli’ transmetoi dje një listë me emrat e 10 miliarderëve më të pasur në botë, që nuk kanë kryer shkollën e lartë.1. Bill Gates

Ai është një nga personat më të pasur të botës, me vlerë neto 54 miliardë USD. Ai ishte student në Universitetin e Harvardit, por nuk mundi të përfundojë studimet.

2. Larry Ellison

Ai mori famë kompaninë e bazës së të dhënave “Oracle”. Vlera e tij neto është 28 miliardë USD.

3. Amacion Ortega

Ai i është një biznesmen i suksesshëm në botën e modës. Vlera e tij neto është 25 miliardë USD.

4. Christy Walton

Christy është një biznesmene e suksesshme e “Wal-Mart”-it. Vlera saj neto është 24 miliardë USD.

5. Karl Albrecht

Ai e filloi biznesin, së bashku me vëllanë e tij, pas Luftës së Dytë Botërore. Vlera e tij neto është 23.5 miliardë USD.

6. Ingvar Kamprad

Ai filloi biznesin e tij në moshën 17 vjeç. Tashmë vlera e tij neto është 23 miliardë USD.

7. Li Ka-shing

Ai është një biznesmen tmerrësisht i suksesshëm. Vlera e tij neto është 21 miliardë USD.

8. Liliane Bettencourt

Ajo është themeluesja e kompanisë kozmetike “L’Oreal”. Vlera e saj neto është 20 miliardë USD.

9. Lee Shau Kee

Ai ka pasuri totale prej 18.5 miliardë USD. Ndërkaq ai ka marrë shumë tituj nderi.

10. Michele Ferrero

Ky biznesmen, i cili është pronar i kompanisë së çokollatës së njohur në mbarë botën, “Ferrero Rochers”. Ai ka një pasuri prej 17 miliardë USD.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).