Vali Ranch

Destani : Nuk derdhim gjak për lapidar

/ 2 minuta lexim

Nënkryetari i Komunës së Preshevës, Skender Destani, thotë se shqiptarët në Luginën e Preshevës nuk janë në gjendje të derdhin më gjak, për çështje si lapidarët.

Destani i është përgjigjur deklarimeve të fundit të kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili e ka quajtur të turpshme që liderët politikë dhe qytetarët e Luginës së Preshevës nuk bënë as edhe përpjekjen më të vogël për mbrojtjen e Monumentit të UÇPMB-së. Analisti Nexhmedin Spahiu ka kritikuar ashpër qeveritë në Shqipëri dhe në Kosovë për deklarata boshe, ndaj shqiptarëve të Luginës, ndërsa nuk kanë ndarë asnjë cent për Luginën.

Shqiptarët e Luginës së Preshevës janë të frustruar me deklaratat e kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili e ka quajtur të turpshëm mosreagimin e tyre me rastin e intervenimit të xhandarmërisë serbe për heqjen e lapidarit nga qendra e Preshevës.

Nënkryetari i Komunës së Preshevës, Skender Destani, ka thënë se “shqiptarët e Luginës nuk janë në gjendje të derdhin më asnjë pikë gjak për lapidarët”.

ArKatana

Ai i është përgjigjur kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili ka deklaruar se “është turp i madh që liderët politikë dhe qytetarët e Luginës së Preshevës nuk bënë as edhe përpjekjen më të vogël për mbrojtjen e Monumentit të UÇPMB-së”. Deklaratë të ngjashme për mediat kosovare ka bërë dhe Xhevat Haliti, nënkryetar i PDK-së, ish-drejtues i UÇK-së.

“Në Luginë ka frustrim me deklaratat e Thaçit dhe Halitit”, ka thënë Destani, për emisionin “Jeta në Kosovë”, i cili transmetohet të enjten në mbrëmje, në RTK.

Heqjen e lapidarit të 27 ushtarëve të UÇPMB-së, Destani e ka cilësuar si veprim kalkulues të Qeverisë së Serbisë, duke dashur të dëshmojë se veriu i Mitrovicës dhe Lugina, në dialogun që po zhvillohet të Bruksel ndërmjet Thaçit dhe Daçiqit nuk mund të trajtohen si çështje paralele.

Ndërkaq, analisti Nexhmedin Spahiu, deklarimet e kryeministrave shqiptarë, Sali Berisha dhe Hashim Thaçi, lidhur me ngjarjet në Preshevë i ka cilësuar deklarata për poenë politikë. /gazetajnk/