Deputetët duan “i-Pad 3” të “Mollës”

Kuvendi i Kosovës synon t’i “gjejë” punë njërës nga kompanitë që njihet si ndër më të fuqishmet në botën e teknologjisë dhe që ka përfaqësinë edhe në Kosovë.

Nëpërmjet tenderit publik, organi më i lartë ligjvënës i vendit kërkon tabletë “Apple i-Pad 3 – 16 GB”, pajisje këto që i shet vetëm një kompani private brenda kufijve të vendit.

Zyrtarisht, kompania “Molla” e ka të drejtën ekskluzive dhe të garantuar të shitjes dhe importimit për të gjitha produktet e “Apple-s” për Kosovë.
Zyra e prokurimit në Kuvendin e Kosovës synon që t’i pajisë më “tabletë” të gjithë deputetët, shkruan Koha Ditore.

Nuk ka kaluar shumë kohë kur i njëjti institucion pati shpenzuar mijëra euro kur pati pajisur deputetët me lap-top të serisë së fundit, porse “tableti” konsiderohet një lloj më i avancuar i kompjuterit e që punon në bazë të “prekjeve” në ekran apo “touch-screen”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).