Dekoratat e Gjilanit

Nga Demir Krasniqi- Kur një artist populli , kështu dekorohet –Herët , apo vonë , dikush do t’ turpërohet !

Për punën që bëra ndër shumë gjenerata –
Gjilani më nderoi me shumë dekorata !

Për kontributin që dhashë mbi katër dekada –
Gjilani më dekoroi me shumë barrikada !

Për nxënësit që iu dhashë çdo gjë pedagogjike –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Tepricë teknologjike “!

Për këtë popull që u dogja si brumi nën saç –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist rrugaç “!

Për këtë popull që punova tërë jetën nën dhunë –
Gjilani më dekoroi me titullin:“Artist i pa punë ”!

Për këtë popull që i këndova gjithmonë nën presion –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist pa pension “!

Për këtë popull që punova me shpirt e dëshirë –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist nën mëshirë!”

Për këtë popull që i këndova trimat legjendarë –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist lypsar “!

Për këtë popull që i këndova luftëra edhe gjak –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist endacak “!

Për këtë popull që i këndova faqet e historisë –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist i çarshisë “!

Për këtë popull që i këndova heronjtë kombëtarë –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist mëkatarë “!

Kur një artist populli , kështu dekorohet –
Herët , apo vonë , dikush do t’ turpërohet !

Gjilan, më 16 . 08.2012.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).