Davutogllu: Ndjehemi krenarë për aleancën me shqiptarët

Ministri i jashtëm turk, Ahmet Davutogllu ka thënë se Turqia ndjehet krenare për aleancën me Shqipërinë dhe shqiptarët.

Ai i ka vlerëuar si mburrje marrëdhëniet e mira mes Turqisë dhe shqiptarëve.
Ai ka folur për zhvillimet mbarë globale por gjithnjë ka cituar veçmas marrëdhëniet e mira të Turqisë me shqiptarët, Shqipërinë e Kosovën, por flet edhe për rajonin e më gjerë.

Në këtë kontekst shpjegon marrëdhëniet dhe zhvillim në Ballkan, ndërsa ndalet hollësisht edhe në çështje të nxehta si ajo e Sirisë. Komentet e tij, ai i ka bërë për një intervistë dhënë revistës “Shenja”.
Ai në këtë intervistë ka dhënë edhe udhëzime për format më të mira të bashkëpunimit mes popujve./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS