Daku: Gjilani me raporte të mirë ndëretnike

Gjilan – Omer Daku është shprehur optimist se edhe kjo përbërje, ku në të vërtetë është plotësuar përfaqësimi i deritashëm, meqë mandati i anëtarëve të KKSB zgjat po aq sa edhe ai i këshilltarëve komunalë, do të jetë aktiv sikurse deri më tani dhe pse jo edhe më i suksesshëm, ka thënë Daku.

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB), ka mbajtur takimin e fundit për vitin 2012, ku e ka vlerësuar të qetë gjendjen e sigurisë, ndërkohë që ka kërkuar nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm edhe gjatë festës së Vitit të Ri, në mënyrë që të mos ndodh asnjë incident i pa dëshiruar.

Nënkryetar i Komunës, Omer Daku, i cili e ka kryesuar takimin e KKSB, ka thënë se ky është takimi i parë në përbërje të re, që është bërë sipas Udhëzimit Administrativ të Ministrisë së Brendshme.

Ai është shprehur optimist se edhe kjo përbërje, ku në të vërtetë është plotësuar përfaqësimi i deritashëm, meqë mandati i anëtarëve të KKSB zgjat po aq sa edhe ai i këshilltarëve komunalë, do të jetë aktiv sikurse deri më tani dhe pse jo edhe më i suksesshëm, ka thënë Daku.

Sipas tij, një ndihmesë e madhe në punën e KKSB do të jetë Plani i Veprimit, i cili është finalizuar nga grupi punues. Përndryshe, Daku u shpreh i kënaqur me gjendjen e përgjithshme politike, të sigurisë dhe ndëretnike në komunën e Gjilanit.

Edhe Fatos Latifi, zëvendëskomandant i Stacionit të Policisë së Kosovës në Gjilan, tha sa situata e përgjithshme e sigurisë ka qenë e qetë dhe kjo, sipas tij, është rezultat i bashkëpunimit të institucioneve komunale, strukturave të sigurisë, shoqërisë civile dhe qytetarëve, me policinë, për çka i falënderoi të gjithë.

Numri i veprave penale, gjatë vitit 2012, ka shënuar rënie në krahasim me vitin paraprak, për 355 raste. Po ashtu edhe numri i aksidenteve në trafik është ulur për 185 raste. “Gjatë këtij viti, policia e Kosovës në Gjilan nuk ka regjistruar asnjë incident me motive ndëretnike”, ka thënë Latifi.

KKSB e ka përmbyllur takimin, duke apeluar te qytetarët që të jenë të kujdesshëm në përdorimin e mjeteve piroteknike dhe të kremtojnë sa më kujdesshëm festat e fundvitit./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).