Çitaku, Nikolicit: Nëse unë nuk shkoj në Preshevë, as t`i nuk vjen në Graçanicë!

Kërkesa presidentit të Serbisë, Tomislav Nikolic, për të shkuar në manastirin e Graçanicës për të ndjekur liturgjinë e Krishtlindjeve ortodokse, u refuzua me arsyetimin se vizitat e liderëve serbë mund të ndodhin vetëm në bazë të reciprocitetit, pra kur edhe liderët e institucioneve të Kosovës të lejohen të vizitojnë shqiptarët në Luginë të Preshevës.

Pas deklarimit të tillë të zëvendëskryeministrit të Kosovës, Hajredin Kuçi, ka pasuar edhe reagimi i Vlora Çitakut – ministres së Integrimeve Evropiane.

Në një postim në rrjetin social Twitter, Çitaku ka konfirmuar edhe një herë deklarimet e Kuçit.

“Ne jemi të hapur dhe të gatshëm për të lehtësuar vizitën e president të Serbisë në Kosovë. Ne vetëm duam t’i vizitojmë shqiptarët në Preshevë!”, ka shkruar ajo.

Derisa EULEX-i e ka mohuar përgjegjësinë e vet për mosmiratim të kësaj vizite, ardhjen e Nikolicit nuk e ka lejuar Qeveria e Kosovës, kjo pasi Beogradi pati refuzuar në vazhdimësi vizitat e zyrtarëve kosovarë, siç ishte rasti pikërisht me Çitakun dhe me ministren e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari Lila. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).