Cikël poezish për Bekim Fehmiun

Nga Ismet Rashiti

PA VARR

(Bekim Fehmiut, ditën e vdekjes)
Të martën e qershorit
në ora,katërmbëdhjetë,
një krismë, dy…
tronditën lagjen «Zvezdara»,
të Beogradit.
Mbledhësi i puplave,
dhe Uliksi ynë iku,
me porosinë e madhe:
Nuk dua asnjë varr!
asnjë grusht dhe,
ta hidhni mbi trupin tim.
Nuk dua të marrë
me vete asgjë!
të gjitha i bëra,
për gjakun tim!
Kushdo le t’më kujtoi,
në mendje,
e kushdo,
le t’më urren,
si gjithnjë!
Njerëz, unë,
të gjithëve,
ju kam në zemër,
në rrugëtimin e gjatë,
mbi Lumbardhin tim,
të lashtë!

PAS NËNTË VITESH

Për të gjithë ka,
dekorata, lapidarë,
emra sheshesh,
kinemashë, teatrosh,
Për Odiseun shqiptar,
ende nuk u gjetë,
asnjë shesh,
asnjë teatër,
asnjë kinema,
asnjë emër,
për njeriun,
që na bëri me emër!

KUJTESË

E ndjejë hijen tënde,
të thellë sa deti,
Ecjet, vrapimet,
artistike,
pas puplave.
E ndjejë zërin tënd,
në rrugë, kino,
sheshe e teatro,
dhe tretem
në lotët e dhimbjes.
Sa të kam dashur,
aktori im,
që më bëre krenar,
në ditët më të vështira!

(ISMET RASHITI)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).