Brezi kufitar i tëri në tym e flakë

Gjilan – Vija e brezit kufitarë Kosovë-Serbi ka përfshirë nga flakët fshatin Kokaj,Bilinicë,Dobrosinë,Stublinë e Myqibabë.

Zjarret e furishme kanë përfshirë disa fshatra në brezin kufitarë me Serbinë. Aktualisht zjarret kanë përfshirë një perimetër të fshatrave kufitare duke filluar nga fshati Kokaj,Bilinicë,Stublinë,Dobrosinë e Muqibabë.

Nazmi Rapuca drejtor për bujqësi në Gjilan është ndier i shokuar me këto zjarre dhe i befasuar me heshtjen e banorëve të këtyre fshatrave. Ndryshe ka shpjegimin drejtori i drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim Blerton Ajeti.

Sipas Ajetit zjarrfikësit e Gjilanit janë treguar të gatshëm që të depërtojnë dhe të ndihmojnë edhe ekipet e Preshevës për të shuar zjarrin,por ende nuk kanë marrë leje për të hyrë.

“Ne i kuptojmë shqetësimet e banorëve sepse po digjen male të vjetra,por nuk kemi autoritet që të hyjmë në territor të Serbisë” tha Ajeti.

Ndryshe sipas banorëve të Bilinicës e Stublinës këto fshatra tashmë janë shndërruar në vende tymi e shkretëtire.”Gjithçka po digjet dhe nga tymi edhe jeta është bërë e padurueshme” tha Avniu banor nga Bilinica.

Kurse banorët e fshatit Stublinë që kanë male në vendin e quajtur Zelenka afër punktit të Serbisë thanë se këto male tashmë janë djegur tërësisht ./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).