Blici serb: SHBA dhe perëndimi ia dorëzojnë Vuçiqit planin për Kosovën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet perëndimore kanë paraqitur një plan për zgjidhjen e problemit të Kosovës, për presidentin serb Aleksandar Vuçiç, shkruan sot e përditshmja beogradase “Blic”.

Sipas dokumentit të siguruar nga ky medium, aty sqarohet se plani është tejet i favorshëm për Serbinë, mirëpo që ende nuk ka marrë pëlqimin konkret nga Vuçiqi.

“Presidenti nuk është i kënaqur me planin dhe nuk i është përgjigjur propozuesve”, thuhet në shkrimin e kësaj të përditshme.

Ndër të tjera, aty tregohet se ‘Perëndimi injoroi pozitën e udhëheqjes shtetërore se nuk ka alternativë të pranueshme nëse Prishtina merr gjithçka dhe Beogradi asgjë’

Ndërsa, lidhur me këtë propozim, ka reaguar ministri i Jashtëm serb, Ivica Dacic. Sipas tij, ideja e SHBA-së dhe perëndimit është i pahijshëm karshi interesave të shtetit të tyre.
“Vuçiq është i vetëdijshëm që ky propozim s’ka efekt dhe nëse pranohet ai nuk mund të dal para qytetarëve”, deklaroi kryedipkomati serb.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).