Beqiri, Buzhalës: Disa kanë jetuar me byrek, e tash janë milionerë

Seanca plenare ka filluar me akuza e kundër-akuza mes Grupit Parlamentar të PDK-së dhe LDK-së.

Deputeti Berat Buzhala kishte dal të flas për çmimin e lartë të derivateve të naftës, por nuk la pa përmendur mosreagimin e LDK-së, pas arrestimit të kryesuesit të Kuvendit Komunal të Prishtinës, Sami Hamiti. Ai ka thënë se qytetarët janë duke pritur një përgjigje nga kjo parti.

Kryetari i GP të LDK-së, Ismet Beqiri, ka thënë se Buzhala duhet të menaxhojë bizneset e tij.

“Është interesant se ky njeri s’u mësu kurrë me i këqyr punët e veta, e bizneset e veta, e mos me u mundu me mësu LDK-në se çka duhet të bëjë. Ne jemi që në këtë vend të sundojë ligji. Hamiti është kryesues i Kuvendit, është marrë në bisedë. Unë e di kryetar që e keni vështirë me i menaxhua njerëzit, që s’e menaxhojnë veten dhe nuk duhet me u keqpërdorë kjo foltore. Asnjëherë LDK-ja s’i ka treguar këtij njeriu se sa kryetarë të komunave i ka nën hetime. Ne jemi fytyra publike, është shumë normale edhe të hetohemi, por argumentet duhet me ia lënë drejtësisë e prokurorisë”, ka thënë Beqiri, transmeton KP.

Madje ai ka thënë se Kosova është e vogël dhe të gjithë e dimë se dikush ka jetuar me një byrek dhe se tash është bërë milioner,.

“E disa vazhdojnë të jetojnë ende me një byrek”, shton Beqiri.

Deputeti PDK-së, Arsim Bajrami, ka kritikuar protokollin e shtetit me rastin e përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë.

“Tash kaloi euforia e festimit të mbikëqyrjes ndërkombëtare. Duhet me pa se si ne e festuam. A funksionoi protokolli shtetëror. Ai lë shumë për t’u dëshiruar. Pak kishte personalitete vendore, përfaqësues të partive politike, përfaqësues të Parlamentit. Ne u ndjemë keq, se aty pamë miqtë tanë, që na thanë: ‘Ku jeni’? E ne u thamë se ‘s’kemi ftesë nga Parlamenti’”.

Deputetët kanë vazhduar seancën me ngritjen e disa çështjeve problematike në vend.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).