Bechteli e Strabagu në garë

Kompania amerikane, Bechtel dhe ajo austriake, Strabag kanë hyrë në garë për ndërtimin e autostradës së dytë, Prishtinë-Hani i Elezit. Këto dy kompani ishin konkurrentët kryesorë para 4 vitesh për ndërtimin e autostradës Morin-Merdar.

Në Ministrinë e Infrastrukturës, konfirmojnë se të dy kompanitë kanë dorëzuar dokumentacionin e tyre për shprehje të interesit.

Pas katër vjetësh, kompania amerikane, Bechtel dhe ajo austriake, Shtrabag kanë hyrë në garë për ndërtimin e autostradës Prishtinë – Hani i Elezit.

Dy këto kompani ishin konkurrentët kryesorë për ndërtimin e autostradës Morin – Merdar, të cilën e fitoi Bechtel.

Tash, pas shpalljes së shprehjes së interesit nga Ministria e Infrastrukturës për ndërtimin e autostradës Prishtinë-Shkup, Bechtel dhe Shtrabag kanë konkurruar të parët.

Aktualisht, procesi është në fazën e parë, atë të shprehjes se interesit, prej ku më pas kompanitë konkurruese pritet të marrin pjesë pas shpalljes se tenderit.

Edhe në Ministrinë e Infrastrukturës, kanë konfirmuar se këto dy kompani janë në garë për projektin e ri kosovar. Në garë është edhe një kompani turko-italiane në konzorcium.

“Strabagu dhe Bechteli, si dhe disa konzorciume të tjera e kanë paraqitur dokumentacionin në Zyrën e prokurimit për shprehje te interesit”, ka thënë për “Express”, këshilltari Lah Nitaj.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).