“Azem Syla fajtor që janë 26 mijë veteranë”

Azem Syla i ka fajet që ende nuk dihet se kush është veteran, e kush është gënjeshtar.

Këtë fajësi komandant Dajës ia vesh kreu i veteranëve të Luftës, Muharrem Xhemajli raporton Kohavisioni.
Ai bën atë fajtor që më shumë se 26 mijë qytetarë që posedojnë kartelën e veteranit të Ushtrisë Çlirimtarë të Kosovës ende nuk i janë nënshtruar procedurave të selektimit për të vërtetuar se cilët në të vërtet ishin çlirimtarët e vendit.

Komisioni prej 12 anëtarëve, pjesë i të cilit është edhe Xhemajli, përbëhet prej komandantëve të zonave të UÇK-së, e ndërsa kryesohet nga Azem Syla, raporton KTV-ja.
Sipas Xhemajlit, komisioni është dashur të funksionalizohet në fillim të qershorit, por edhe pse janë takuar 3 herë, sipas tij, punën askush nuk e ka marrë seriozisht.

Ai është shprehur i zhgënjyer. Xhemajli madje nuk heziton t’i quajë fajtorë për fryrjen e numrit të veteranëve Sylën e Fazliun.
Kjo sipas tij, duke të jetë edhe arsyeja përse nuk po nis punën edhe komisioni.

Kohavisioni ka provuar të kontaktojë me Azem Sylën, por ka qenë i pamundur kontakti me të. Deri sa ka pritur dy javë për një prononcimi të Faik Fazliut, i cili udhëheq zyrën për veteranë në qeverinë e Kosovës për funksionalizimin
e komisionit.

Kreu i veteranëve ka thënë se do të presin deri në shtator dhe nëse gjërat nuk ecin përpara, ata do të marrin në duar procesin. Mosfunksionalizimi i komisionit për seleksionimin e veteranëve ka lënë peng edhe zgjidhja e çështjes së statusit të veteranëve.
Pasi që Qeveria dhe Organizatat e Veteranëve ishin dakorduar që të amandamentohej ligji i vlerave të luftës dhe pjesë e tij të bëheshin serish edhe çlirimtarët pasi të dihej numri i saktë i tyre. /Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).