Autobusi me nxënës bie në greminë, 8 viktima e 30 të plagosur

Një aksident i rëndë rrugor ka ndodhur në aksin Himarë-Sarandë, ku një autobus me rreth 40 nxënës në bord ka rënë në humnerë. Sipas informacioneve paraprake, autobusi ka rënë në një humnerë 100 metra të thellë.

Sipas policisë dyshohet se 8 nxënës kanë humbur jetën dhe të tjerë janë plagosur.

Drejt vendit të ngjarjes, në zonën e quajtur Qafa e Vishës, janë nisur forca të shumta policore, autoambulanca dhe helikopterë.

Mësohet se autobusi i rrëzuar është me targë Elbasani. Banorë të zonës deklarojnë se ka disa persona të vdekur dhe të tjerë të plagosur.

Sipas burimeve nga vendi i ngjarjes, autobusi me nxënës po udhëtonte drej Sarandës. Dëshmitarët deklarojnë se autobusi është me targa të Elbasanit, ndërsa autoambulancat, zjarrfikësit dhe forcat e shumta të policisë ende nuk kanë shkuar në vendngjarje.

Burime nga policia e Vlorës fillimisht kanë bërë të ditur e paraprakisht mendohet për 5 viktima dhe rreth 30 nxënës të plagosur, të cilët janë nxjerrë nga autobusi të ndihmuar nga udhëtarë të rastit.

Por më vonë, burime nga vendi i tragjedisë flasin për 8 viktima. Mësohet se ka qënë një autobus me turistë grekë ai që i ka dhënë ndihmën e parë, nxënësve të përfshirë në aksident. Në vendngjarje ka mbërritur tashmë një helikopter i Ministrisë së Shëndetësisë, ndërsa një tjetër është nisur drejt Himarës.

Korespondenti i News 24 raporton se autobusi me të cilin udhëtonin nxënësit është rrëzuar në aksin Sarandë-Himarë, mes fshatit Vuno e Himarës.

Ai sqaron se nxënësit shkonin në Sarandë për pushime tre ditore, ndërsa dëshmon se terreni ku ka rënë autobusi është i vështirë dhe rruga tepër e ngushtë.

Ndërsa Shefi i Zjarrfikësve, Dilaver Laci ka deklaruar për News 24 se, “terreni ku mendohet se ka rënë autobusi është shumë i vështirë dhe distanca është e madhe”. Për pasojë, sic tha ai, aksidenti mund të ketë pasoja shumë të rënda.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).