UBT

Asistim fantastik nga Shaqiri, ylli kosovar vendimtar në fitoren e Chicagos

/ 1 minutë lexim
Uji Dea

Xherdan Shaqiri ka vazhduar të jetë protagonist në elitën e futbollit amerikan MLS me skuadrën e tij Chicago Fire.

Chicago ka luajtur në udhëtim te New York Red Bull dhe kanë marrë një fitore të madhe me rezultat minimal 0-1.

Minuta e 64-të e ndeshjes ka qenë vendimtare, pasi u realizua edhe goli i vetëm në këtë sfidë.

Xherdan Shaqiri ka qenë protagonist në këtë sfidë duke dhuruar një asistim të mrekullueshëm nga goditja e lirë, derisa Georgios Koutsias realizoi me kokë për 0-1

KKGJILAN

Gjilanasi luajti deri në minutën e 92-të dhe ishte më i miri në fushë nga të gjithë lojtarët që luajtën.

Për reprezentuesin zviceran ky ishte asistimi i pestë këtë edicion në MLS teksa ka shënuar edhe tre gola.

Shaqiri ka edhe dy gola e dy asistime në Kupë me fanellën e Chicagos duke qenë lojtari kryesor i kësaj skuadre. /Telegrafi/