Artana nuk i harron dëshmorët e kombit

Gjilan – Nënkryetari i komunës Bajrush Ymeri ka thënë se edhe pse këtë vit për shkak të situatës nuk patëm mundësi të shkojmë te varret për të bërë homazhe ne nuk i harrojmë asnjëherë dëshmorët e kombit.

“Ju dhatë jetën e juaj që ne të jetojmë të lirë andaj kujtimi për Ju dëshmorë të kombit do të jetë i përjetshëm. Lavdi jetës dhe veprës së juaj” ka shkruar Bajrush Ymeri derisa ka përkujtuar dëshmorët Ziaver Vllasaliu dhe Afrim Zymeri dhe martirët Faredin dhe Shemsedin Vllasaliu.

Në 21 vjetorin e rënies së këtyre martirëve ne nderojmë veprën e tyre heroike, sakrificën

Ndryshe kjo është lista e personave të vrarë gjatë luftës në komunën e Novobërdës

1. Afrim Zymer Zymeri i lindur në Prekovc më 26.04.1974, ndërsa i vrarë më 20.04.1999 në Llukar të Komunës së Prishtinës.
2. Ziaver Ali Vllasaliu i lindur në Vllasali më 25.12.1972, ndërsa i vrarë më 18.04.1999 në Marec.
3. Fahredin Gani Vllasaliu i lindur me 13.04.1976 në Vllasali, ndërsa i vrarë më 21.04.1999 në Makovc të Prishtinës.
4. Shemsedin Gani Vllasaliu i lindur më 22.09.1974 në Vllasali, ndërsa i vrarë më 21.04.1999 në Makovc./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).