Artana njihej si një nga qytetet më të njohura në Ballkan, me xehetari, zejtari e tregti të zhvilluar

Gjilan – Novobërda më 1325, paraqitet si treg dhe konsiderohej ndër tregjet dhe ndër qytetet më të njohura dhe ndër më të mëdhatë në Ballkan, në të cilën është zhvilluar xehetaria, zejtaria dhe tregtia.

Sipas autorit Aliriza Selmani i cili jep të dhëna historike dhe profesionale për popullsinë e qytetit të Novobërdës, në dokumente mesjetare, në gjuhë të ndryshme, njihet me emra të ndryshëm si Novomonte, Novus Mons, Novabri. Sasët e quanin Nyeubergha.

Mirëpo siç thotë studiuesi Ilaz Rexha enigmën e këtij toponimi se si është quajtur për të parën herë trajta e saj e mirëfilltë nuk dihet.

Ndryshe, Novobërda më 1325, paraqitet si treg dhe konsiderohej ndër tregjet dhe ndër qytetet më të njohura dhe ndër më të mëdhatë në Ballkan, në të cilën është zhvilluar xehetaria, zejtaria dhe tregtia./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).