Aranzhim i veçantë edhe te Dheu i Bardhë e Bërnjak

Autoritetet e Kosovës dhe ato të Serbisë i kanë bërë të gjitha përgatitjet që nga 31 dhjetori të fillojmë zbatimin e marrëveshjes mes dy kryeministrave Hashim Thaçi e Ivica Daçiq, edhe për dy pikëkalimit, në Bërnjak dhe te Dheu i Bardhë.

Sikurse në Jarinje e Merdar, edhe në këto të dyja do të ketë aranzhim të veçantë, që ndryshon nga kriteret e përgjithshme të Menaxhimit të integruar të kufirit, shkruan koha.

Zyrtarë evropian të akredituar në Kosovë kanë pranuar se ky aranzhim nuk është integrim i menaxhuar i kufirit, ngase nuk zbaton kriteret e këtij programi.

Mirëpo, sipas tyre, aranzhimi ndihmon ndaljen e kontrabandës në veri, si dhe pengon krijimin e kolonave të gjata të pritjes së qytetarëve nga njëra palë ose tjetra./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS