Aranzhim i veçantë edhe te Dheu i Bardhë e Bërnjak

Autoritetet e Kosovës dhe ato të Serbisë i kanë bërë të gjitha përgatitjet që nga 31 dhjetori të fillojmë zbatimin e marrëveshjes mes dy kryeministrave Hashim Thaçi e Ivica Daçiq, edhe për dy pikëkalimit, në Bërnjak dhe te Dheu i Bardhë.

Sikurse në Jarinje e Merdar, edhe në këto të dyja do të ketë aranzhim të veçantë, që ndryshon nga kriteret e përgjithshme të Menaxhimit të integruar të kufirit, shkruan koha.

Zyrtarë evropian të akredituar në Kosovë kanë pranuar se ky aranzhim nuk është integrim i menaxhuar i kufirit, ngase nuk zbaton kriteret e këtij programi.

Mirëpo, sipas tyre, aranzhimi ndihmon ndaljen e kontrabandës në veri, si dhe pengon krijimin e kolonave të gjata të pritjes së qytetarëve nga njëra palë ose tjetra./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).