Ankesat e partive shtyjnë edhe më tej rezultatet përfundimtare

LVV-ja i drejtohet sërish Supremes për votat e diasporës. Ankesat e tilla, sipas njohësve të çështjeve politike, po vonojnë shpalljen e rezultateve përfundimtare. Sipas tyre, KQZ-ja duhet t’i shpallë rezultatet brenda kësaj jave, shkruan sot gazeta Zëri.

Lëvizja Vetëvendosje ka dërguar sërish apel në Gjykatën Supreme për fletëvotimet e ardhura nga diaspora. Ndonëse kjo Gjykatë kishe marrë vendim që të numërohen rreth 5 mijë votat e diasporës të ardhura me vonesë në Kosovë, PZAP-i ka vendosur që nga 4639 mijë sa ishin gjithsej, 1806 fletëvotime të mos numërohen. Ndaj këtij vendimi ka reaguar Vetëvendosja, e cila thotë se KQZ-ja e PZAP-i përveçse po ua mohojnë të drejtën e votës mërgimtarëve, po kontribuojnë edhe në shtyrjen e shpalljes së rezultateve përfundimtare.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).