AKV “Kemajl Azizi”përfaqëson Kosovën në Turqi

Gjilan – Në Silifke të Turqisë po mbahet festivali ndërkombëtar i Ansambleve muzikore nga shtete të ndryshme të botës. Në këtë festival Kosovën e përfaqëson Ansambli i këngëve dhe valleve Kemajl Azizi nga Vitia.

Për gjatë shtatë ditëve sa zgjatë ky festival, grupi nga Kosova do të zhvilloj një sërë koncertesh në vende të ndryshme.

Ansambli i këngëve dhe valleve Kemajl Azizi nga Vitia, po përfaqëson shtetin e Kosovës në Festivalin ndërkombëtar që mbahet në Silifke të Turqisë nga 20 deri më 26 maj, ku po marrin pjesë shtete të ndryshme të botës si Ukraina, Jakutistani i Rusisë, Kazakistani, Bullgaria, Osetia veriore, ansambli nga Rozhaja e Malit të Zi dhe Bergamo e Izmirit.

Kryetari komunës së Silifkes Bajram Ali Ongel ka pritur dje përfaqësuesit e të gjitha shteteve pjesëmarrëse të festivalit, të cilave u shprehi mirënjohje për prezantimin e vlerave dhe traditave nga shtetet prej nga vijnë, ndërkohë një takim ka organizuar edhe guvernatori i këtij qyteti.

Ansambli nga Kosova paraqitjen e parë e ka bërë gjatë hapjes së festivalit ku është mirëpritur me duartrokitje të gjata nga publiku, ndërsa interesimi i medieve turke ka qenë i madh për prezantimin e melosit kosovar. Poashtu një prezantim të drejtpërdrejtë me këngë e valle do ta kenë pasnesër edhe në Televizionin shtetëror turk.

Ndërkaq dje ka mbajtur dy koncerte për nxënësit e shkollave të qytetit të Silifkes. Me repertoarin e saj të përgatitur për këtë festival, Ansambli nga Kosova do të paraqitet në mbrëmjen e fundit./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).