Agushi: Kërkesa e “Handikosit” për largimin e barrierave, është plotësisht e arsyeshme

Gjilan – Komiteti për Shërbime Publike (KSHP) i ka dhënë mbështetje kërkesës së shoqatës “Handikos” në Gjilan, për largimin e barrierave nga rrugët dhe trotuaret e qytetit, si nevojë e domosdoshme për të lehtësuar lëvizjen e personave me aftësi të kufizuar. Isa Agushi, kryesues i Komitetit për Shërbime Publike, ka thënë se kërkesa e shoqatës “Handikos” është edhe e arsyeshme, edhe e ligjshme. “Të gjitha barrierat duhet të largohen nga rrugët dhe trotuaret, në mënyrë që kjo kategori e njerëzve që përdorë karroca, të ketë mundësi të lëviz lirshëm”, ka thënë Agushi, duke shtuar se shqetësimi i tyre është real.

Largimi i barrierave lehtëson lëvizjen jo vetëm për anëtarët e shoqatës “Handikos”, por edhe për nënat me fëmijë të vegjël, të cilat përdorin karroca si dhe për pleq, ka thënë Agushi.

Komiteti i ka dhënë përkrahje të plotë kësaj kërkese dhe i ka rekomanduar Drejtorisë së Shërbimeve Publike që të ndërmarrë masat e duhura për zgjidhjen e këtij problemi, të cilën e kanë adresuar personat me aftësi të kufizuar, përmes shoqatës ‘Handikos”.

Ilir Tahiri (PDK) ka thënë se krijimi i kushteve për lëvizjen e kësaj kategorie të njerëzve, nuk është çështje humanizmi, por është obligim ligjor.

Ramadan Ajvazi (LDK), tha se disa pengesa janë eliminuar më herët dhe u shpreh optimist se drejtoria përkatëse, pas këtij rekomandimi, do të reagojë për t`i zgjidhur edhe problemet tjera.

Burhan Selmani (PDK) ka sugjeruar që drejtoria të bashkëpunojë me shoqatën “Handikos”, për t`i identifikuar më mirë pikat ku ata kanë nevojë për eliminimin e barrierave në rrugë dhe trotuare.

Kërkesës së “Handikosit” i kanë dhënë përkrahje edhe Mizafere Ismajli (LDK), Krenare Latifi (VV), Hamid Azemi (AAK)./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).