Abrashi: LDK’ja e bindur, Dekreti është në përputhje me Kushtetutën

Sekretari organizativ i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arban Abrashi, ka treguar se bashkë me zëvendësministrin e Drejtësisë, Florian Dushi, sot kanë dorëzuar komentet në Gjykatën Kushtetuese lidhur me kushtetueshmërinë e Drekretit të dorëzuar nga presidenti Hashim Thaçi ditë më parë.

Abrashi ka shkruar në Facebook se LDK është e bindur që Dekreti për nominimin e kandidatit të LDK-së, Avdullah Hoti, është në përputhje të plotë me Kushtetutën.

Ky është postimi i plotë i tij:

Sot me Florian Dushi, dorëzuam komentet në Gjykatën Kushtetuese lidhur me kushtetuetshmërinë e Dekretit 24/2020, në rastin KO 72/20

Florianin e falenderoj për komentet e punuara në mënyrë profesionale, e që konfirmojnë se Dekreti është në përputhje të plotë me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, duke u bazuar në çështjet që ndërlidhen me mandatin e deputetit, me “Travaux Preparatoires”, aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese KO 103/14, seancën e 22 gushtit 2019, qëndrimet publike të Kryetarit të LVV-së etj.

Siç kemi cekur edhe më herët jemi të bindur që Dekreti për nomininin e kandidatit të LDK-së, z. Avdullah Hoti, është në përputhje të plotë me Kushtetutën.

Suksese

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).