Abdixhiku: Na takojnë kryeparlamentari dhe presidenti, Isa Mustafa i përmbush të gjitha kriteret

Anëtari i kryesisë së LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se pozita e kryeparlamentarit dhe presidentit të Kosovës i takojnë LDK’së.

LDK është në bisedime me VV’në për një koalicion që do të qeveriste në katër vitet e ardhshme.

“Neve na takojnë kryeparlamentari dhe presidenti”

“Nëse 28 deputetë të LDK’së votojnë kryeministrin e Kosovës nga VV’së, atëherë 29 deputetë të VV’së duhet që t’i votojnë LDK’së kryeparlamentarin dhe presidentin”

“Sipas kushtetutës presidenti është pozitë politike. Nëse një deputet ka 81 vota në Kuvend atëherë ai është konsensual. Asnjë president nuk ka marrë 81 vota deri tani”

Kur u pyet se a është Isa Mustafa kandidat i LDK’së për president ai është përgjigjur kështu.

“Mustafa e përmbush secilin kriter për të qenë president i Kosovës”

“Por ne ende nuk kemi përmendur një kandidat” /Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS