A konsumoni leblebi? Ju zbulojmë arsyet pse duhet t’i konsumoni menjëherë

LUFTOJNË ANEMINË

Mishi është burimi më i mirë për hekur, por e hasim edhe në ushqime të tjera, e po ashtu edhe te leblebitë. Nutricistët konsiderojnë se një gotë me leblebi mjafton që në organizëm të depërtojnë 25 për qind e nevojave ditore për hekur.

ULIN RREZIKUN NGA DROÇKAT

Në leblebi janë të pranishme vitamina E dhe vitamina K, që janë luftues të mëdhenj kundër droçkave në gjak. Pos leblebive, në ushqim përfshini edhe lentet.

RREGULLOJNË SHEQERIN NË GJAK

Leblebitë u sugjerohen edhe personave që vuajnë nga diabeti, sepse me vështirësi e lirojnë sheqerin. Po ashtu, përmbajnë edhe proteina bimore që ndihmojnë në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak.

ULIN KOLESTEROLIN E KEQ

Hulumtimet tregojnë se konsumimi i rregullt i leblebive në formën e shtypur ul rrezikun nga kolesteroli i keq, pasi posedojnë shumë antioksidues.

ALEATË PËR HUMBJE NË PESHË

Nëse nuk e teproni me konsumimin e tyre, leblebitë mund të jenë aleatë i hatashëm për humbjen në peshë, sepse leblebitë ju mbajnë për orë të tëra të ngopur, por edhe ndihmojnë në kujdesin ndaj sistemit të tretjes.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS