A është opsion i mirë: Pilaf për mëngjes!

Drithëra, tostë, smoothie, vezë: Gjërat e para që na dalin para syve kur mendojmë për mëngjesin. Nuk ndodh shpesh ta dëgjoni veten në mëngjes duke thënë: “Për mëngjes do ha pilaf”, por ja që kjo mund të ndryshojë.

Shumica e njerëzve nëpër botë e konsumojnë orizin për drekë ose darkë, por sipas ekspertëve rezulton se është ushqim i mirë për t’u konsumuar edhe në mëngjes.

Orizi është plot me karbohidrate të shëndetshme, të lehta për t’u tretur nga stomaku dhe njëkohësisht furnizues i mirë energjie, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Të gjitha këto e bëjnë vakt të plotë dhe perfekt mëngjesi.

Përveç kësaj është lehtësisht i gatueshëm, por bëni kujdes me kripën dhe mos e gatuani më shumë nga ç’duhet. Kaq mjafton për ta nisur ditën me një pjatë pilaf dhe për të marrë gjithë vlerat ushqyese që ju nevojiten.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS