8 ushqimet që ju zhdukin dhjamin

1) Përbërësit të domosdoshëm të çdo diete, ato sigurojnë proteina, fibra ,kalcium dhe hekur.

2) Frutat e thata

Lajthitë, arrat, fëstëkët etj. Duhet të jen një pjesë integrale e një diete të shëndetshme sepse, sepse jan të pasur me yndyra por edhe me vitaminën E, e cila është një antioksidant i fuqishëm.

3) Gjethet jeshile

Sallatat, spinaqi e të tjerat si këto, e mbrojnë shëndeti tuaj dhe zvogëlojnë rrezikun e kancerit të gjirit . Janë gjithashtu të dobishëm për të mbrojtur ngjyrën e flokëve nga dielli.

4) Qumështi dhe kosi

Ushqim themelor për të gjitha moshat, janë burim i mirë i kalciumit , i rëndësishëm për eshtra të shëndetshme.

5) Vezët

Ato janë burim i shkëlqyer i proteinave, mirëpo ata që vuajnë nga kolesteroli i lartë duhet ti shmangin të verdhët e tyre, por mund ta hanë të barthin e vezës e cila është e përbërë nga proteinat dhe nuk ka yndyrë.

6) Vaji i ullirit

Mban kolesterol të ulët, yndyrë bimore dhe ka një veprim mbrojtës për arterie. E pasur me vitaminën E gjithashtu luan rolin e një antioksidanti.

7) Drithërat

Drithërat janë aleatët më të mirë kundër kancerit, duke siguruar karbohidrate komplekse, burime më të mira energjie të përdorura nga trupi , duke shmangur rritjen në nivel të lart të sheqerit në gjak .

8) Manaferrat

Janë ushqim qe e ndalin kohën. Ju rinojnë, domethënë sepse janë të pasura me vitaminat A, B1 dhe B2, por veçanërisht vitaminën C dhe mineralet./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).