RCCOLA

8 ushqimet që ju zhdukin dhjamin

/ 2 minuta lexim
Uji Dea

1) Përbërësit të domosdoshëm të çdo diete, ato sigurojnë proteina, fibra ,kalcium dhe hekur.

2) Frutat e thata

Lajthitë, arrat, fëstëkët etj. Duhet të jen një pjesë integrale e një diete të shëndetshme sepse, sepse jan të pasur me yndyra por edhe me vitaminën E, e cila është një antioksidant i fuqishëm.

3) Gjethet jeshile

Sallatat, spinaqi e të tjerat si këto, e mbrojnë shëndeti tuaj dhe zvogëlojnë rrezikun e kancerit të gjirit . Janë gjithashtu të dobishëm për të mbrojtur ngjyrën e flokëve nga dielli.

4) Qumështi dhe kosi

Ushqim themelor për të gjitha moshat, janë burim i mirë i kalciumit , i rëndësishëm për eshtra të shëndetshme.

5) Vezët

Eco Higjiena

Ato janë burim i shkëlqyer i proteinave, mirëpo ata që vuajnë nga kolesteroli i lartë duhet ti shmangin të verdhët e tyre, por mund ta hanë të barthin e vezës e cila është e përbërë nga proteinat dhe nuk ka yndyrë.

6) Vaji i ullirit

Mban kolesterol të ulët, yndyrë bimore dhe ka një veprim mbrojtës për arterie. E pasur me vitaminën E gjithashtu luan rolin e një antioksidanti.

7) Drithërat

Drithërat janë aleatët më të mirë kundër kancerit, duke siguruar karbohidrate komplekse, burime më të mira energjie të përdorura nga trupi , duke shmangur rritjen në nivel të lart të sheqerit në gjak .

8) Manaferrat

Janë ushqim qe e ndalin kohën. Ju rinojnë, domethënë sepse janë të pasura me vitaminat A, B1 dhe B2, por veçanërisht vitaminën C dhe mineralet./Indeksonline/