RCCOLA

60 gjëra që nuk i dini për Barak Obamën

/ 5 minuta lexim
Fundamenti

E dini se në takimin e parë me Michele, presidenti Barak Obama e dërgoi të shikonte filmin “Do the right thing” (Bëj gjënë e duhur), vajzave u lexon “Harry Potter” ndërsa i pëlqen hiti “Single Ladies” i Beyonce.

Të shtunën presidenti i SHBA-së festoi 51 vjetorin dhe ambasada amerikane në Tiranë publikon në profilin e saj në facebook 60 detajet e jetës së Obamës, duke nisur nga prejardhja e tij, si një kushëri i largët i ish Zv. Presidentit Dick Cheney deri në ditët e sotme kur është presidenti i parë me një Black Berry.

ARKATANA

– Seriali i tij i preferuar është “Entourage”
– Në takimin e tyre të parë, ai e çoi Michelle në kinema, për të parë filmin “Do the right thing”
– I pëlqen kënga “Single Ladies” e Beyonce
– Basketbollistja e tij e preferuar është vajza, Sasha
– Vajzave u lexon librat e Harry Potter
– Skuadra e tij e zemrës është ajo e Chigaco Bulls
– Ne Ipod-in e tij ka kenge te Jay-Z dhe Ludacris
– Është një fans i këngëve që hapin serialet televizive, prandaj dhe i dhuroi Mbretereshes Elisabete një Ipod të mbushur plot me këto lloj këngësh
– I pëlqen te luaje Scrabble
– Kur jetonte në Indonezi, provoi për herë të parë mishin e qenit dhe të gjarprit
– Michelle Obama ka thëne se “makina e tij e pare ishte aq e vjetër, sa kishte një vrime të ndryshkur në derën e pasagjerit”
– Libri i tij i preferuar i fëmijërisë ka qene “Where the wild things are”
– Presidenti i tij i preferuar është Abraham Lincoln
– Motra e tij është mësuese
– Ka një pale dorëza boksi të firmosura nga Muhamed Ali
– Mësoi të luante kriket në Trinidad
– Ne Kenya, një birre i është vene emri i tij
– Me parë koleksiononte libra me histori grafike të SpiderMan dhe Konan
– Pjata e tij e preferuar janë makaronat me karkaleca deti që bën Michelle
– Kur ka qene adoleshent, ka punuar në një dyqan akulloreje; ndoshta prandaj tani nuk e ka qejf fare akulloren
– Ndërsa vajza e tij, Shasha, vdes për akullore
– I pëlqejnë shumë cokollatat proteinike me kikirike
– Ai është presidenti i pare me një BlackBerry
– Përdor laptop Apple Mac
– Është mëngjarash
– Emri i vajzës se tij, Malia, është emër Haëaian
– Qethet një herë në javë
– Këngëtaret e tij te preferuar janë Bob Dylan dhe Bruce Springsteen
– Artisti i tij i preferuar është Pablo Picasso
– Ka mbaruar Shkenca Politike ne Columbia
– Babai i tij ka qenë këshilltar ekonomie në qeverinë e Kenias
– Mbi tavolinën e zyrës së tij është një dorë që mban një vezë, e gdhendur në dru. Ky është një simbol i Kenias dhe përfaqëson brishtësinë e jetës
– Pija e tij e preferuar është caji me manaferra
– Ne shkollën e mesme shokët e therrisnin “Barry”
– Nëse nuk do ishte politikan, do donte të bëhej arkitekt
– Flet spanjisht
– Kur jetonte në Indonezi, mbante në shtëpi një majmun, të cilit ia kishte venë emrin Tata
– Aplikoi për të qenë në kalendarin e shkollës ndërsa studionte në Harvard, por u refuzua nga komiteti i cili përbehej vetëm nga femra
– Shërbimi sekret i ka vene nofkën “Renegade”
– Nuk i pëlqejnë fare të rinjtë që veshin pantallona të gjera, që varen poshtë
– Vesh kostume Hart Schaffner Marx
– Gjyshi i tij nga mamaja mori pjese në Luftën e Dyte Boterore
– Babain e tij e ka takuar vetëm një here, në 1971, gjate një vizite për Krishtlindje
– Imiton shume mire Marlon Brandon tek filmi “Kumbari”
– Tre burrat që admiron me shume janë Mahatma Gandhi, Abraham Lincoln dhe Martin Lither King, Jr.
– Emri i tij do te thotë “i bekuari” ne gjuhen sëahili
– Libri i tij i preferuar është “Moby Dick” nga Herman Melville
– Prindërit e tij u njohën gjate orës se rusishtes
– I pëlqen të luaje Poker
– Ndjek të gjitha ndeshjet e basketbollit të vajzës së tij, Shasha
– Është i pari president amerikan që ka marrë pjesë në spektaklet e mbrëmjeve të vona
– Gjyshja e tij e thërriste “arush”
– Mban me vete për fat një statuje te vogël te Shen Merise dhe një byzylyk që i përkiste me pare një ushtari në Irak
– Ai i premtoi Michelles se do e linte duhanin përpara se të niste garën për president. Nuk e mbajti fjalën, megjithëse e la më vonë
– Përpara se të hynte në Shtëpinë e Bardhe, ngiste një Ford Escape Hybrid
– Tavolina e tij e vjetër në Senat dikur i përkiste Robert Kennedy
– Emri i plote i vajzës se tij Sasha, është Natasha
– Ka shtatë vëllezër dhe motra nga martesat e tjera të babait të tij
– I pëlqen të gatuaje pjata pikante
– Është kushëri i largët i ish Zv. Presidentit Dick Cheney