6 ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni kurrë për mëngjes

Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm i ditës. Ushqimi që konsumoni herët në mëngjes ndikon tek ju fizikisht dhe mendërisht.

Kur zgjohemi, në përgjithësi ndihemi të çuditshëm për shkak të agjërimit gjatë natës. Për të ngritur humorin dhe për të ushqyer veten, është e rëndësishme të kemi një vakt të përzemërt dhe të pasur me lëndë ushqyese. Zgjedhjet e gabuara të ushqimit mund t’ju vënë në rrezik të çrregullimeve të tretjes. Këtu është lista e 6 ushqimeve që duhet të shmangni në mëngjes.

Perime të ziera

Është mirë të përfshini sallatën në dietën tuaj, por shmangni marrjen e tyre herët në mëngjes. Perimet e ziera janë plot me fibra, të cilat mund të jenë të vështira për t’u tretur në mëngjes. Konsumimi i perimeve të ziera në mëngjes mund të çojë në gazra, fryrje dhe dhimbje barku.

Frutat si portokalli apo limoni

Këto fruta të shijshme dihet se rrisin prodhimin e acidit në stomak. Konsumimi i këtyre frutave herët në mëngjes mund të çojë në acarim, urth dhe probleme stomaku.

Kafe

Fillimi i ditës me një filxhan kafe të ngrohtë mund të duket si një gjë normale, por disa njerëzve mund t’u duhet të përballen me rreziqet e saj. Pirja e kafesë me stomakun bosh mund të rrisë prodhimin e lëngjeve acidike në stomak, gjë që mund të çojë në problemin e gastritit.

Pije me sheqer dhe pije të gazuara

Çfarë është më mirë se ta nisësh ditën me një gotë lëng, apo jo? Por lëngu juaj i paketuar është kryesisht i mbushur me sheqer. Ngarkimi me sheqer në mëngjes mund të mos jetë i mirë për pankreasin tuaj që është ende duke u zgjuar pas orëve të gjata pushimi.

Banane

Banania është një tjetër frut që duhet shmangur herët në mëngjes. Ky frut i verdhë përmban sasi të larta të magnezit dhe kaliumit që mund të çojë në një çekuilibër të dy mineraleve në gjak kur merret me stomakun bosh.

Kos

Kosi është ushqim miqësor për zorrët, i cili nxit tretjen kur merret në kohën e duhur. Bakteret e acidit laktik që gjenden në kos bëhen të paefektshme kur konsumohen në mëngjes për shkak të përmbajtjes së lartë acidike. Është më mirë të pini kos më vonë gjatë ditës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS