Mobi Casa

400 simptomat për 60 sëmundjet në trupin e njeriut

/ 19 minuta lexim

Të gjithë njerëzit ndjejnë shqetësime të ndryshme, dikush në stomak, dikush në veshka, disa kanë fyt delikat, e disa kanë probleme me jashtëqitjen.

Nuk ka njeri që të mos ankohet për gjendjen shëndetësore. Në fakt, në një lloj mënyre, të gjitha sëmundjet janë të parandalueshme, pra mund të luftohen që në fillesat e tyre. Por për këtë, në fillim duhet të dimë simptomat e para të secilës sëmundje më vete.

Sigurisht, sëmundjet mund të kurohen në spitale e klinika mjekësore, por, nëse do ishte e mundur, parandalimi është rruga më e sigurt për një jetë të gjatë e të shëndetshme. Por dhe në ato raste, kur dikush është prekur nga një sëmundje e caktuar, ekzistojnë procedura të thjeshta që mund të ndiqen në kushtet e shtëpisë, të cilat ndihmojnë në mos përkeqësimin e gjendjes.

Çelësi është gjithnjë tek informacioni. Specialistët e shëndetësisë kanë deklaruar se 35 për qind e sëmundjeve në trupin e njeriut shfaqen nga mungesa e njohurive. Jo pak herë është vërtetuar se janë vetë njerëzit ata që e dëmtojnë kolesterolin, që krijojnë probleme me mushkëritë, që acarojnë funksionimin e mëlçisë apo që nuk kujdesen aq sa duhet për mirëqenien organike.

ARKATANA

Pikërisht për këtë arsye, gazeta “Tirana Observer” boton në suplementin e sotëm plot 400 simptoma për 60 sëmundje të ndryshme në organizmin e njeriut. Në shumë raste simptomat vlejnë për të evituar shfaqjen e një sëmundjeje të caktuar dhe në raste të tjera për ta kuruar atë. Kështu ju mund të lexoni brenda gjashtë faqeve, simptomat e para për 60 sëmundjet më të shpeshta për trupin e njeriut: Sëmundjet kardiake, ato të veshkave, mëlçisë, stomakut, barkut, pankreasit, infeksionet e syve, të veshëve, të lëkurës, obezitetin, variçet, për kancerin dhe evitimin e tij. Simptomat e përmbledhura në numrin e sotëm na drejtojnë dhe lidhen kryesisht me mënyrën tonë të të ushqyerit, si duhet të jetë ajo, si dhe me zakonet e përditshmërisë që një njeri nuk duhet t’i harrojë asnjëherë.

Ataku kardiak

Simptomat e sëmundjes së zemrës:
1-Shenja të shtrëngimit të fortë
2-Ndjesi peshe në kraharor
3-Shtrëngime të dhimbshme në qendër të gjoksit, të cilat zgjasin disa minuta
4-Shenjat mund të shfaqen dhe zhduken herë pas here
5-Dhimbje të forta që përhapen dhe përgjatë krahëve, shpatullave dhe duarve, në qafë, në stomak
6-Ndjesi të ftohti
7-Pengim frymëmarrjeje
8-Këto mund të shoqërohen me ndjesi të fikëti.
Hipertensioni
Simptomat e sëmundjes:
9-Dhimbje koke, sidomos në mëngjes
10-Gumëzhitje veshësh
11-Marramendje
12-Nganjëherë shoqërohet me gjak nga hundët
13-Depresion, pa e ditur shkakun
14-Personi nxehet pothuajse pa shkak
15-Skuqje të fytyrës
16-Ndjesi të fikëti.
Diabeti
Simptomat e sëmundjes së sheqerit:
17-Të sëmurët me diabet kanë dhimbje barku
18-Frymëmarrje të ngadalta e të thella
19-Prani e ketoneve në gjak dhe në urinë
20-Pacientët me diabet duhet të kontrollojnë peshën
21-Shtojnë në peshë, për këtë duhet të kufizojnë sheqernat e rafinuara
22-Kanë mungesë ekuilibri, e për këtë duhet të rrisin sasinë e fibrës në dietë
23-Ndonjëherë kolesteroli i tyre rritet shumë, për këtë yndyrat duhet të jenë vajra me një lidhje dyfishe.
Anemia:
Shenjat e sëmundjes së gjakut:
24-Lodhje
25-Takikardi
26-Zbehje
27-Gjendje të fikëti.
Artiti Reumatik
Shenjat e sëmundjes së moshës së tretë:
28-Kyçet e duarve ose të këmbëve ënjten
29-Kyçet dhembin dhe në rastin e malcimit të madh ato bëhen të nxehta
30-Malcimi çon në sertësi në kyçe, sidomos kur njeriu çohet në mëngjes apo ka ndenjur në vend për një kohë të gjatë.
31-Malcimi nis në indet e kupës së kyçit.
32-Nëse malcimi vazhdon për një kohë të gjatë mund të dëmtojë pjesë të ndryshme në kyç dhe rreth tij si kërcet e kyçit, kockat, gilcat dhe ligamentet.
33-Lëvizshmëria në kyçe keqësohet dhe kyçi në disa raste mundet të keqvendoset.
34-Në raste të rralla mundet që edhe organe të tjera në trup të malcohen, si për shembull pleura, cipa e zemrës, enët e gjakut dhe sytë.
Gurët në tëmth
Simptomat kryesore:
35-Tëmthi jep dhimbje në hipokondrin e djathtë, poshtë brinjëve.
36-Kur irritohet pjesa e diafragmës që ka kontakt me tëmthin, dhimbja ndihet edhe në shpatullën e djathtë (diafragma inervohet nga nervat c3-c4-c5, ashtu si dhe shpatulla).
37-Guri në tëmth mund të japë dhimbje (ose mund të shfaqë mbindjesi) në segmentin midis brinjës së VII dhe IX që nga stërnumi deri në shtyllën kurrizore (columna vertebralis).
38-Inflamacioni i tëmthit rrezatohet në shpatullën e djathtë.
Tiroidet
39-Dobësi muskulore, shkaktuar nga një konsumim në rritje të energjisë dhe degjenerim të muskulaturës.
40-Gulçimë zemre dhe rritje të pulsit.
41-Rënie nga pesha, për shkak të konsumimit në rritje të energjisë.
42-Drithërima, për shkak se shtohet ndjeshmëria për disa lëndë në sistemin nervor.
43-Bark, për shkak se ushqimi kalon më shpejt përmes zorrës.
44-Nervozizëm, gjumë të keq, lodhje dhe shqetësim.
45-Problem me lëkurën, midis të tjerash thonjtë mund të shkëputen nga shtrati i thonjve dhe njeriut mund t’i shtohet rënia e flokëve.
a) Shenjat në rast se pacienti ka mbiprodhimi të tiroides
46-Të rrahura të shpeshta të zemrës
47- Humbje të peshës
48- Këputje trupi e theksuar
49- Nuk durojnë të nxehtin
50- Gjumë i çrregullt
51- Temperaturë e lartë
52- Djersitje e theksuar
53- Aritmi
54- Probleme të syve.
Shenjat në rast se pacienti ka nënprodhimi të tiroides
55- Lëkurë e thatë
56- Gjatë gjithë kohës pacienti ka ftohtë
57- Fryrje të fytyrës
58- Anemi
59- Trashje të zërit
60- Rënie të flokëve
61- Lodhje fizike e përgjumje
62- Të rrahura të pakta të zemrës
63- Yndyra të larta.
Veshkat
Shenjat dhe simptomat
64-Sistemi tretës: Anoreksi, pështjellim, të vjella.
65-Gjaku: Hemorragji si pasojë e keqfunksionimit të trombociteve.
66-Çrregullime të volumit intravaskular që janë pasojë e humbjes së aftësisë të veshkave për të rregulluar përqendrimin e urinës.
67-Anemia është pasojë e mosprodhimit të eritropoetinës.
68-Djersitje e vazhdueshme
69-Fryrje e trupit
70-Ethe
71-Dobësi
72-Urinë e turbullt me erë të keqe
73-Temperaturë.
Alergjitë
Simptomat më të zakonshme të shkaktuara nga alergjitë janë:
74-Hundë që rrjedhin apo të zëna
75-Sy të kuq, të acaruar që të kruhen
76-Kollitje
77-Të teshtima
78-Tharje gjuhe dhe fyti, edhe acarime të tyre
79-Vështirësi në frymëmarrje
80-Diarre
81-Vjellje ushqimi
82-Tharje dhe acarim i lëkurës.
Kanceri në stomak
83-Përzierje të stomakut, të vjella
84-Djegie të stomakut, e cila në disa raste mund të kalojë në të gjithë kraharorin tuaj.
85-Dobësi dhe lodhje
86-Humbje të oreksit ose fryrje të stomakut.
87-Dhimbje e barkut që mund të zgjasë nga pak minuta në disa orë dhe zakonisht dhimbjet mund të largohen vetëm pasi keni marrë një dobësim të acidit.
88-Në disa raste dhimbjeje të cilat zgjasin me javë të tëra dhe largohen, që mund të kalojnë më pas në dhimbje që ka një periudhë të caktuar dhe bëhet më e fortë.
89-Rënie në peshë.
90-Rrjedhje gjaku, mund të shkaktohen nga ulcera në stomak.
Impotenca Seksuale
Simptomat:
Tek të dy partneret e çiftit:
91-Mungesa e interesit ose dëshirës për seks
92-Paaftësia për t’u ndierë i kënaqur.
Tek burrat:
93-Paaftësia për të arritur erektimin
94-Paaftësia për të mbajtur erektimin gjatë gjithë aktit,
vonesa ose mungesa e ejakulacionit.
95-Paaftësia për të kontrolluar ejakulacionin në kohën e nevojshme (orgazmës mashkullore).
Tek gratë:
96-Paaftësia për t’u përqendruar
97-Paaftësia për të arritur orgazmën femërore.
Ankthi-Emocionet
98-Kur një person provon prishje të theksuar të humorit dhe të ekuilibrit emocional, atëherë mund të thuhet se ai person ka çrregullime të gjendjes shpirtërore.
99-Kur emocionet qëndrojnë në një pikë të ulët gjatë gjithë kohës dhe ne humbasim interesin për jetën, kjo do të thotë se po kalojmë një gjendje depresioni.
100-Depresioni madhor karakterizohet nga një gjendje e rënë shpirtërore dhe trishtim që shoqërohet me ndjenjën e fajit dhe të qenit i pavlefshëm.
101-Njerëzit kalojnë në gjendje depresive kur ata kanë probleme në punë, probleme bashkëshortore ose kur ndjehen të pazotë për diçka që duan të bëjnë.
102-Shenjë e depresionit mund të jetë edhe prishja e gjumit, rënia në peshë, këputja, ndjenja e fajit të kotë.
Humbja e kujtesës
103-Memoria humbet ço ditë e më shumë.
104-Personi ka probleme gjuhësore (harron fjalët përkatëse dhe përdor të tjera në vend të falës së duhur).
105-Pjesën më të madhe të kohës është konfuz.
106-Gjërat e reja i mban mend me shumë vështirësi.
107-Mund të ketë konfiguracione, (nuk di të bëjë llogaritë).
108-Nuk arrin të shkruajë normal.
109-Mezi lexon.
110-Ka vështirësi në veshjen e rrobave të trupit.
111-Me kalimin e kohës pacienti humb interesin në gjerat që e rrethojnë dhe bëhet tërësisht konfuz.
112-Mund të ketë dhe haluçinacione, probleme me urinimin dhe jashtëqitjen (inkontinence).
113-Në fund fare pacienti humb edhe kontrollin e trupit të vet thuajse në çdo aspekt.
Autizmi
Simptomat
114-Probleme me shikimin
115-Vështirësi në të folur
116-Probleme me dëgjimin dhe komunikimin
117-Aftësi e kufizuar për të kryer veprime të pavarura
118-Fëmija izolohet në vetvete
119-Formulon me vështirësi mendimet
120-Ka vështirësi në të kuptuar dhe kujtesë.
Sindromi i kanerit (probleme mendore)
Simptomat
121-Çrregullime në sjelljeve
122-Çrregullime në komunikimin verbal
123-Çrregullime në të folur
124-Çrregullime në përqendrim, etj.
Tumori në tru
Simptomat
125-I sëmuri ndjen mpirje të njëanshme të trupit
126-Humbje të pjesshme të shikimit
127-Epilepsi të ndryshme
128-Ndjen shtypje dhe presion në tru
129-I prekuri nga tumori do këtë të vjella
130-Marrje mendsh
131-Dhimbjet e kokë
132-Lodhje
133-Humbje në peshë.
Meningjiti
Simptomat
134-Duart dhe këmbët e ftohta
135-Dhimbje në këmbë
136-Ndryshime anormale të ngjyrës së lëkurës
137-Temperaturë
138-Ethe
139-Dhimbje koke
140-Të vjella
141-Neveri ndaj ushqimit
142-Mpirje të qafës
143-Probleme me ndriçimin dhe dritën e diellit
144-Përgjumje
145-Pështjellim idesh e konfuzion.
Viroza gripale
Simptomat
146-Kollë e fortë
147-Bllokim hundësh
148-Sekrecione nga hunda
149-Dhembje në kraharor
150-Dobësi e përgjithshme trupore, debulesë
151-Mungesë oreksi
152-Dhembje koke
153-Dhembje muskujsh dhe kockash
154-Temperaturë jo e lartë.
Cirroza në mëlçi
Simptomat
155-Dobësi dhe lodhje
156-Humbje të oreksit
157-Humbje të peshës
158-Humbje të masës muskulare dhe krampe (ngërç) muskulare
159-Ikter ose zverdhje të syve dhe të lëkurës
160-Ënjtje të këmbëve
161-Ascit ose fryrje e barkut nga grumbullimi i ujit në të
162-Të përziera dhe të vjella
163-Humbje të qimeve të trupit dhe të aftësisë seksuale
164-Tek burrat rritje të qimeve në fytyrë, zë të thellë
165-Çrregullime menstruale tek gratë.
Osteoporoza
Simptomat
166-Prek gjunjët, këmbët dhe kyçet
167-Pacienti e ka të vështirë të lahet
të vishet, dhe të krihet në mëngjes
168-Shoqërohet edhe me serozit, që do të thotë efuzione pleurale, perikardit, anemi, xhunga nën lëkurë.
169-Kur sëmundja përparon, ajo shkakton shformime karakteristike të gjymtyrëve: Gishtërinjtë e duarve zhvendosen lateralisht për nga ulna, gishtërinjtë pësojnë kontrakturë etj.
170-Përparimi i sëmundjes shoqërohet me shkatërrim të kërcit të kyçeve dhe me ankilozë të kockave.
Bronkiti kronik
Simptomat
171-Kollë e fortë
172-Bllokim hundësh
173-Sekrecione nga hunda
174-Dhembje në kraharor
175-Dobësi e përgjithshme trupore, debulesë
176-Mungesë oreksi
177-Dhembje koke
178-Dhembje muskujsh dhe kockash
179-Temperaturë jo e lartë.
Distrofia muskulore
Simptomat
180-Dobësia e muskujve skeletorë të shpatullave
181-Dhembje në pjesën e sipërme të krahëve
182-Dobësim të muskujve të kofshëve
183-Dhembje të muskujve të legenit
184-Të sëmurët ndjejnë kërcitje, fortësi dhe shtrëngim të muskujve.
185-Këta individë ndjejnë lodhje gjatë aktiviteteve të lehta fizike.
186-Mund të lodhen duke ecur dhe ngjitur shkallët.
187-Shpesh e kanë të vështirë të ngrihen nga karrigia.
Myku në vesh
Simptomat
188-Ënjtje e veshit
189-Pezmatim i kanalit
190-Dhimbje e fortë
191-Vështirësi në të dëgjuar
192-Dhimbje koke
193-Temperaturë e lartë
194-Sekrecione.
Veremi
Simptomat
195-Temperaturë
196-Ethe
197-Humbje të energjisë
198-Lodhje
199-Rënie në peshë
200-Humbje e oreksit
201-Të përziera
202-Djersitje, në pjesën më të madhe të rasteve natën.
203- Kollë e fortë e vazhdueshme që zgjat 3 javë ose më shumë.
Skizofrenia
204-Dëmtimi i perceptimit, dëmtimi i ndjenjës së unit dhe të vullnetit.
205-Shumë persona me skizofreni manifestojnë reagime emocione anormale.
206-Dëmtimi i marrëdhënieve dhe i sjelljes.
207-Skizofreni ka shumë vështirësi në shoqërimin me të tjerët.
Tifo
Simptomat
208-Simptomat janë dhembje barku, kyçesh, të vjella, temperaturë e lartë.
209-Preken kryesisht fëmijë, të rinj dhe të moshuar.
210-Simptomat mund të fillojnë brenda disa orëve ose disa ditëve.
211-Simptomat mund të zgjasin për 24-48 orë, por edhe një javë.
Pneumoni
Simptomat
212-Pacientët me pneumoni kanë kollë, dhimbje pleurave
213-Frymëmarrje sipërfaqësore dhe temperaturë të lartë
214-Tek të rinjtë shfaqet me kollë të thatë, të vjella, dhimbje barkut, ndjenje lodhje.
215-Tek të moshuarit shfaqet me anoreksi, konfuzion, lodhje.
Rrufë
Simptomat
216-Fëmijët kanë temperaturë
217-Të zihen hundët e të kullojnë vazhdimisht
218-Shoqërohet me të teshtima të shpeshta
219-Zakonisht shkaktohet nga të ftohtët.
TENSIONI
Simptomat
220-Dhimbje koke, sidomos në mëngjes
221-Gumëzhitje të veshëve
222-Marramendje
223-Nga njëherë del gjak nga hundët
224-Depresion pa e ditur shkakun
225-Personi është i shqetësuar dhe i irrituar
226-Skuqje e fytyrës
227-Ndjenja të fikëti.
PANKREASI
Simptomat
228-Dhimbje të forta barku
229-Fryrje barku
230-Të vjella
231-Rrahje të shpejta të zemrës
232-Temperaturë.
DHIMBJET E SHPINËS
Simptomat
233-Dhimbje mesi që zgjat më shumë se dy orë
234-Bllokim i shtyllës kurrizore
235-Dhimbje që bllokon njërën anë të veshkave
236-Shpesh njerëzit nuk mund të lëvizin për javë të tëra
237-Gjithmonë e ndjen shtyllën kurrizore të rënduar
238-Në disa raste dhimbjet fokusohen dhe në zonën e legenit.
PARKINSON
Simptomat
239-Dridhja është vetëm në duar
240-Ndodh edhe në gjendje qetësie, d.m.th kur duart nuk po punojnë.
241-Muskujt e dorës dhe të krahut në përgjithësi janë të ngurtë
242-Këta pacientë kanë vështirësi në ecje
243-Nuk e mbajnë dot ekuilibrin
244-Në faza të rënduara të sëmundjes pacientët rrëzohen shpesh.
MIOPATIA
Simptomat
245-Dobësim i muskujve të krahëve
246-Dobësim i muskujve skeletorë
247-Kanë vështirësi në ecje
248-Shtrëngim i muskujve të zemrës
249-Shtrëngim dhe dobësim i muskujve të mushkërive
250-Dobësim progresiv.
PODAGORA
Simptomat
251-Shumë dhimbje tek gishtat e këmbës
252-Gishtat ënjten
253-Marrin ngjyrë të kuqe
254-Në rastet e rëndimit të sëmundjes ngjyra bëhet blu
255-Njëri nga kyçet e këmbës bllokohet
256-Shfaqet në çdo moshë.
KANCERI I LEKURES
Simptomat:
257-Numër i lartë nishanesh në trup
258-Ato kanë ngjyrë të errët
259-Nishanet janë zakonisht në formë simetrike
260-Zakonisht këto nishane kanë një diametër prej 6 milimetra
261-Sëmundja shfaqet në shtresën e jashtme të lëkurës
262-Puçrrat dhe nishanet shfaqen në çdo pjesë të trupit.
KANCERI I GJIRIT
Simptomat
263-Ndryshime të madhësisë dhe pozicionit të gjirit
264-Ndryshime të lëkurës
265-Lëkura bëhet me gropëza, bëhet e fortë.
266-Në ndonjë rast merr ngjyrën e kores së portokallit.
267-Ndryshime të thithit si rrafshimi, futja brenda, spostimi, sekrecionet.
268-Masë aksilore (nën sqetull).
CERMA
Simptomat
269-Zakonisht sëmundja shfaqet natën
270-Gishti i madh i këmbës dhemb dhe ënjtet
271-Kyçi nuk duron asnjë prekje
272-Dhimbja shoqërohet me ethe
273-Në shumë raste edhe me temperaturë
274-Lëkura vyshket
SPONDILIATROZA
Simptomat
275-Dhimbjet janë të fiksuara në një vend
276-Dhimbjet janë pulsuese
277-Dhimbja shfaqet edhe natën
278-Personat kërkojnë kryesisht qetësi
279-Spondiliatroza shkaktohet edhe me marrje mendsh
280-Me të vjella.
MIGRENA
Simptomat
281-Dhimbje koke të përqendruara në njërën anë
282-Krizat zgjasin 15 minuta deri në 1 orë
283-Ata që vuajnë nga migrena janë të zbehtë
284-Janë persona që kanë ftohtë
285-Kanë luhatje humori
286-Gjithmonë preferojnë errësirën derisa t’u kalojnë dhimbjet.
RËNIA E FLOKËVE
Simptomat
287-Tek meshkujt humbja e flokëve nis që në moshën 15-vjeçare
289-Tek femrat shfaqet pas të 30-ve
290-Rënia e flokëve shfaqet anash ballit
291-Në mes të kokës
292-Humbja e flokëve fillimisht fillon në faza të përkohshme.
HEMORROIDET
Simptomat
293-Kruarje anale
294-Dhimbje anale, sidomos kur ulesh
295-Derdhje gjaku i pastër d.m.th ngjyrë e hapur
296-Dhimbje gjatë jashtëqitjes.
SËMUNDJET PNEOMONARE
Simptomat
297-Kollë e madhe
298-Bllokim i mushkërive deri në rrugët e frymëmarrjes
299-Në ndonjë rast edhe bllokim i kordave zanore (ikën zëri)
300-Zverdhje e personave
301-Dobësi fizike.
ASTMA
Simptomat
302- Ngulçimi
303- Kollitja
304- Marrja frymë me vështirësi
305- Rritet rreziku për bronkitet
306- Pneumonia përsëritet
307- Reagime alergjike.
TALASEMIA
Simptomat
308-Lodhje
309-Takikardi
310- Zbehje
311- Mosfurnizim i organizmit me oksigjen
312- Zemra nuk kryen si duhet funksionin e saj
313- Talasemia minore s’ka simptoma klinike.
KOLESTEROLI
Simptomat
314-Në fillesa nuk shfaq simptoma
315-Shenjat e para shfaqen kur përparon sëmundja
316-Dhimbje gjoksi nga zemra ose
317-Dhimbje në këmbë gjatë ecjes që shkaktohet nga
318-Ngushtimi i enëve të gjakut
319-Bllokimi i damarëve të këmbës.
VARIÇET
Simptomat
320-Këmbë të rënda
321- Këmbë të fryra
322- Fryrje e venave nën lëkurë
323- Lodhje
324- Fryrje të shputave të këmbëve
325- Venat e gjakut bëhen të kuqe; në raste të rënda blu.
BETATALASEMIA
Simptomat
326-Lodhje
327-Takikardi
338-Zbehje
329-Gjuhë e lëmuar
330-Thonj të deformuar dhe të thyeshëm
331-Eritrocite të vogla dhe me pak hemoglobinë.
OBEZITETI
Simptomat
332-Dëshirë për ushqime të thata pa vitamina
333-Shëndoshje e vazhdueshme dhe pa ndërprerje
334-Ulet presioni i gjakut
335-Personave u shtohen edhe sëmundjet e zemrës
336-Ndjehen gjithmonë të pangopur.
DEPRESIONI
Simptomat
337-Trishtim
338-Humbje energjie
339-Ndihesh pa shpresa ose pa vlerë
340-Rritje e nevojës për gjumë
341-Dhimbje të pashpjeguara
342-Ulje e dëshirës për seks
343-Dhimbje koke
344-Ndryshim në oreks që shkaktojnë humbje apo ngritje peshe
345-Mendime rrotull vdekjes ose vetëvrasjes
346-Përpjekje për vetëvrasje.
HEPATITI A
Simptomat
347-Dhembjet e barkut
348-Ethet
349-Lodhjen ose molisjen
350-Humbjen e apetitit
351-Ndjenjën e vjelljes
352-Zverdhjen dhe urinën e errët.
Ulçera
Simptomat
353-Dhimbje që i ngjan djegies në bark, e cila e rrezaton këtë dhimbje në kurriz.
354-Dhimbja ka ritmin e vakteve të ngrënies dhe shfaqet një çerek ore pas ngrënies.
355-Dhimbja zgjat 2-3 javë dhe me pas zhduket dhe rishfaqet pas disa javësh apo muajsh.
356-Sëmundja shfaqet në mënyrë ciklike (pranverë, vjeshtë) ose sipas rrethanave të veçanta (stres psikologjik, marrje ilaçesh, etj).
Menstruacionet
Disa nga simptomat më të shpeshta:
357-Dhimbje shpine
358-Dhimbje në pjesët e brendshme të “kofshëve”
359-Axhitim i të vjellave
360-Diarre
361-Kapsllëk
362-Dhimbje koke
363-Rritje jashtëzakonisht e madhe e dëshirës për kontakt seksual.
Tumori në tru
Simptomat me të cilat shfaqet zhvillimi i tumorit në tru:
364-I sëmuri ndjen mpirje të njëanshme të trupit
365-Humbje të pjesshme të
shikimit
366-Epilepsi të ndryshme
367-Ndjen shtypje dhe presion në tru
368-I prekuri nga tumori do këtë të vjella
369-Marrje mendsh
370-Dhimbjet e kokë
371-Lodhje
372-Humbe në peshë.
Paranoja
Shenjat e para të personit të prekur nga sëmundja:
373-Ekzagjerimin dhe defektet e personalitetit.
374-Para “shpërthimit” të plotë të paranojës pacienti mund të kalojë një fazë depresioni, e cila i paraprin një paranoje të përhershme e në “lulëzim”.
375-Deluzionet bëhen të pranishme, përgjithmonë.
376-Paranojaku bën deduksione racionale nisur nga premisa false, pasi gjykimi i tij është “prekur”.
377-Ai beson se disa njerëz janë kundër tij; e ata po konspirojnë e komplotojnë së bashku për t’i shkatërruar shëndetin apo pozitën.
378-Ai “shikon” mesazhe të fshehura në ngjarje rutinë; gjithçka që ndodh ka një referencë speciale për atë vetë.
379-Ai është i persekutuar dhe i ndjekur nga influenca malinje.
Ekzema
Simptomat:
380- Kruajtje në lëkurë
381- Lëkurë e skuqur
382- Flluska të vogla në lëkurë
383- Njolla të mbuluara me shtresa lëkurë
384- Lëkura është e thatë.
Sindorimi i Dawnit
Simptomat
385-Dëgjim me vështirësi
386-Probleme me zemrën
387-Probleme me sytë
388-Nivel i ulët i hormoneve
389- Probleme të skeletit
Skleroza
390- Memoria humbet çdo ditë e më shumë.
391- Personi ka probleme gjuhësore (harron fjalët përkatëse dhe
përdor të tjera në vend të falës së duhur).
392- Pjesën më të madhe të kohës është konfuz.
393- Gjërat e reja i mban mend me shumë vështirësi
394- Mund të ketë konfiguracione, (nuk di të bëjë llogaritë).
395- Nuk arrin të shkruajë normal.
396- Mezi lexon.
397- Ka vështirësi në veshjen e rrobave të trupit.
398- Me kalimin e kohës pacienti humb interesin në gjerat që e rrethojnë dhe bëhet tërësisht konfuz.
399- Mund të ketë dhe aluçinacione, probleme me urinimin dhe jashtëqitjen (inkontinencë).
400- Në fund fare pacienti humb edhe kontrollin e trupit të vet, thuajse në çdo aspekt.