10 Ushqimet që ju bëjnë të bukur

1.Salmoni i egër. Një burim i pasur me omega-3, me antioksidantë dhe vitaminë B dhe D, ndihmon në pakësimin e inflamacionit, në parandalimin e rrudhave dhe skuqjes.

2. Yougurti light. Një produkt i pasur në kalçium. I mirë për forcim të kockave, thojnve dhe dhëmbëve. Një gotë me yougurt ka më shumë kalçium se një gotë më qumësht i skremuar.

3. Gocë deti. Kanë përmbatje të lartë zinku. Zinku ndihmon në ndërtimin e kolagjenit, i cili ndihmon strukturën e lëkurës dhe përshpejton përparimin dhe rinovimin.

4. Borronicat. Të pasura me antioksidantë dhe antiflamatorë, që parandalojnë dëmtimin e qelizave.

5. Kivit. Një tjetër burim antioksidantësh dhe të pasur me vitaminë C dhe potasium, të cilat ndihmojnë në parandalimin e rrudhave.

6. Patatja e ëmbël. Është e pasur me beta- karoten, të cilën trupi e konverton në vitaminë A, e cila e mban lëkurën të lëmuar dhe mendohet se parandalon dëmtimet e lëkurës nga dielli.

7. Spinaqi. Ky nutrient i pasur me beta-karoten dhe luten është një mbrojtës i shkëlqyer i syve.

8. Domatet. Domatet janë një burim i madh i likopenit, një antioksidant potent që mbron lëkurënnga rrezet e dëmshme të diellit.

9. Çokollata e errët. E pasur me antioksidantë dhe nutrientë të tjerë si kakao, lehtëson qarkullimin e gjakut në lëkurë, i cili ndihmon për të pasur një lëkurë të hidratuar, të lëmuar dhe e mbron lëkurën nga ekspozimet në diell.

10. Arrat. Një burim i pasur me omega-3dhe vitaminë E. Omega-3 e gjetur në arrat, ndihmon lëkurën të luftojë ndaj sëmundjeve si ekzema dhe psoriazis.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS