10 ushqime që duhet t’i hani kur keni dhimbje fyti

Nëse keni dhimbje fyti, bajame të ënjtura apo një shqetësim të ngjashëm, duhet t’i qëndroni larg ushqimeve të skuqura dhe acidike sepse mund të krijojnë acarim rreth zonës së fytit.

Evitoni edhe pijet si kafja apo alkooli. Ndërkohë, mbani shënim këto 10 lloje ushqimesh që jo vetëm mund, por edhe duhet t’i konsumoni nëse keni dhimbje fyti.

I shoqëroni ilaçet me kafe? Studimi tregon çfarë ndodh me trupin nga ky zakon

  1. Supë pule
  2. Mjaltë
  3. Kos
  4. Pure patatesh, patate të ziera
  5. Vezë
  6. Tërshërë
  7. Xhinxher
  8. Xhelatinë
  9. Smoothie
  10. Akullore
Shpërndaje.
© RAJONIPRESS