Zvogëlohet numri votues shqiptarë në Bujanoc, verifiko a je në listën zgjedhore

Në zgjedhjet e fundit lokale të mbajtura më 24 prill të vitit 2016 në komunën e Bujanocit kanë marrë pjesë gjithsej 20.784 votues nga 42.288 qytetarë sa kishin të drejtë vote ndërsa subjektet politike shqiptare prej numrit të përgjithshëm morën 12.917 vota.

Partitë shqiptare deri më tani kishin 26 këshilltarë në kuvendin komunal prej 41 ulëseve sa përbënë institucioni vendimmarrës i komunës së Bujanocit dhe në zgjedhjet e ardhshme lokale më 26 prill deri më tani janë deklaruar se do të marrin pjesë 4 lista zgjedhore PVD, PD, LPD dhe APN.

Vlen të theksohet se numri votues shqiptarë nga viti 2012 ka rënë për 4 këshilltarë në kuvendin komunal në Bujanoc dhe mbetet shqetësues fakti edhe i pasivizimit të adresave për banorët shqiptarë, shkruan Titulli.com.

Sipas komisionit komunal zgjedhorë të drejtë vote kanë 42.325 votues dhe është e rëndësishme që qytetarët të verifikojnë a janë në listën zgjedhore.

Të gjithë të interesuarit për të verifikuar se a janë në listën zgjedhore mundë ta bëjnë direkt në linkun e prezantuar të Ministrisë së Administratës Publike dhe Vetëqeverisjes Lokale.

Gjithashtu për t’u regjistruar në listën zgjedhore ata të cilët nuk janë mundë të ndjekin proceduar në zyrët brenda administratës komunale./Titulli.com/

Verifiko a je në listën zgjedhore

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).