Zviceranët të mahnitur me Zhegrovën: Messi i Baselit dhe Kosovës

Edon Zhegrova do të shfrytëzoj mundësinë kundër Getafes në Europa League pasi që Stocker, Bua dhe Okafor nuk do të jenë të gatshëm të luajnë.

Gazeta zvicerane “Blick” ka bërë një shkrim të jashtëzakonshëm për yllin e Kosovës.

Një lojtar i artë

Fatkeqësisht, i riu, pasi erdhi në Basel nga klubi belg Genk gjysmë viti më parë, rrallë erdhi të tregojë truket e tij në një luftë serioze. Një lojë futbolli nuk është një shfaqje cirku. Ata ende kanë për të thënë atë herë pas here. Vetëm katër herë ai ishte në ndeshjen e parë dhe në pjesën e dytë. Dhe aksionet nuk janë bërë shumë këtë sezon. Të enjten kundër Getafe i riu do të luajë për herë të parë që nga fillimi, sepse me Valentin Stocker dhe Kevin Bua që mungojnë, Zhegrova është alternativa e vetme. “Sigurisht që gjithmonë dëshironi të luaj”, thotë Zhegrova, “por trajneri thotë se duhet të jem i durueshëm, të vazhdoj të punoj shumë. Unë dua ta bëj atë”.

Loja në rrugë

Për zhvillimin e tij, ishte ndoshta më shumë pengesë që ata e quanin atë në atdheun e tij në Kosovë në moshën 12 vjeçare, si Messi i ri që kur u zgjodh në vitin 2011 në një kamp rinor nën 200 fëmijë deri te lojtari më i mirë dhe u ftua për trajnim te AC Milan. Deri atëherë ai vetëm luante në rrugë në Prishtinë. “Me disa gurë, ne bënim golat, dhe kur vinte një makinë, ne duhej ta pastronim atë dhe të ndalonim lojën”.

Ai përvetësoi teknikën e tij në rrugë. Edhe sot ai endet për këtë herë: “Meqenëse askush nuk ju thotë se çfarë të bëni, ju mund të dribloni, pasi kjo ju përshtatet, ju jeni plotësisht të lirë”.

Dhe pikërisht ky është problemi i tij sot. Se ndonjëherë ai humbi në momentin e duhur për shfaqjen. Por nën trajnerin Koller, vorbulla ka bërë përparim. Një javë më parë në ndeshjen e kupës kundër Stade Lausanne, pasi Baseli ishte në vështirësi, Zhegrova solli pas zëvendësimit të tij dhe me shpejtësinë e tij të driblimit në ndeshjen e Bazelit dhe përgatiti barazimin. Gjithashtu të Dielën kundër Xamax, ai shkëlqen si zëvendësues.

Ndeshja kundër Getafes

Krahasimet me Messin nuk e shqetësojnë më atë. “Unë jam Edon, jo Messi”, thotë ai. Sigurisht, kjo nuk e ndalon atë të vendosë synime të larta. Ai ende ëndërron për Barcelonën ashtu siç bëri kur goditi topin në rrugët me pluhur të Prishtinës. “Ëndrra e madhe”, thotë ai, ëndërr e madhe. “Unë dua të jem një nga lojtarët më të mirë.” Kundër Getafe, në skenën evropiane, ai mund të bëjë një hap të parë për atje. /IndeksOnline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).