Zjarret janë bërë shqetësuese për qytetarët vitias

Viti – EVSB u bënë thirrje qytetarëve të jenë të përgjegjshëm dhe të kujdesshëm, dhe mos të ndezin zjarre, sepse po e dëmtojmë edhe at pak pasuri natyrore që na ka mbetur.

Të dielën në orët e hershme të mëngjesit rreth orës 7:00, është vërejtur një zjarrvënje në malet që gjenden mbi fshatin Ramjanë, afër rrugës kryesore që shpie për në fshatin Sllakovcë.

Fotoja është bërë nga EVSB, me një largësi 4 kilometra.
Edhe përkundër takimeve të shumta që janë mbajtur kundër zjarrvënjeve gjatë muajit të kaluar, si nga EVSB, PK, dhe më pas është mbajtur takim i përbashkët me gjithë akterët, organizuar nga institucionet Komunale, zjarret prapë po na përsëriten.

Pasi që zjarri vërehej se po zgjerohet edhe më tej, EVSB në ora 8:50, njoftoj njësitin e zjarrfiksave në Viti, të cilët shumë shpejt ju përgjigjen ftesës së EVSB-së, dolën në vendngjarje dhe mbas 4-5, orëve arritën ta shuajnë zjarrin.

EVSB, falënderon njësitin e zjarrfiksave të Komunës së Vitisë, për përkushtimin dhe punën e tyre të pa lodhshme.

EVSB u bënë thirrje qytetarëve të jenë të përgjegjshëm dhe të kujdesshëm, dhe mos të dhezin zjarre, sepse po e dëmtojmë edhe at pak pasuri natyrore që na ka mbetur. Kërkojmë nga organet përkatëse dhe institucioneve Komunale që dukurit e tilla të ndalohen njëherë e përgjithmonë thuhet në reagimin e koordinatorit të EVSB-së, për Komunën e Vitisë, Imri Emërllahu./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).