Zhvillimet në veri, Rama: Unë e mbështes Qeverinë e Kosovës, e përgëzoj kryeministrin Kurti

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin spanjoll, Edi Rama nga Tirana ka folur për zhvillimet e mbrëmshme në veri të Kosovës. Ai thotë se përkrah Qeverinë e Kosovës, e cila mori vendim për të zbatuar reciprocitetin për dokumentet. Beogradit i kërkoi të mos i justifikoj veprimet e “disa grupeve” në veri.

Derisa kryeministri spanjoll deklarohej edhe njëherë kundër pavarësisë së Kosovës, Rama iu përgjigj për këtë dhe për ngjarjet e fundit në veri të Kosovës.

“Ju jeni të të drejtën tuaj të nxirrni konkluzione ekstreme, unë ju them se e kundërta është e vërtetë. Ushtrimi i sovranitetit në të gjithë territorin e shtetit të Kosovës, bazuar në Marrëveshjen e dakordësuar mes Kosovës dhe Sebrisë në Bruksel.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS