Zhegra i është mirënjohëse Ministrisë së Infrastrukturës

Gjilan – Iniciativa Qytetare e Zhegrës, më 27 qershor të këtij viti, organizoj një protestë, duke denoncuar edhe njëherë injorimin dhe anashkalimin edhe të një mbikëqyrje më të vogël të kësaj ane , Zhegrës me fshatrat për rreth.

Ruhan Kurteshi nga kjo iniciativë thotë se përkeqësimi i rrugës nga Zhegra deri në kyçje të rrugës Gjilan/Ferizaj, ishte bërë e vështirë dhe po aq e rrezikshme nga gropat e shumta e të thella. Në vitin që shkoj (2011), një banor i Lladovës, me harxhime të veta, angazhoj punëtor dhe arriti që nga Zhegra deri në rrugën Gjilan/Ferizaj mbuloj këto gropa dhe të na shpëtoj nga një dimër i radhës që ishte mjaft i vështirë.

Duke përkujtuar protestuesit e 27 qershorit, Kurteshi tha se ata ishin të vendosur të vazhdojnë me kërkesat e tyre deri në realizimin e tyre, por për fat të mirë të të gjithëve, u gjet një formulë, ajo e mirëkuptimit në baza të premtimit nga Ministria e infrastrukturës që na kthej nëpër shtëpitë tona dhe presim në realizimin e fjalës së dhënë, që sot është duke u realizuar pjesa e parë e premtimit, që nënkupton: mbulimin e gropave Zhegër/rruga Gjilan/Ferizaj, përmirësimin (vende vende) të rrugës Zhegër/Stanqiq, si dhe fillimin e një shtrese asfalt nga zhegra (më shumë se një km.) drejt rrugës Gjilan/Ferizaj. Ne shpresojmë, dhe duam të besojmë se edhe pjesa tjetër e asfaltimit të rrugës do të kryhet para pushimeve verore (2013) të mërgatës sonë.

“Ne u jemi mirënjohës Ministrisë së Infrastrukturë që me realizimin e këtyre punimeve na e lehtëson dukshëm lëvizjen e qindra punonjësve si edhe shumë të tjerëve që shfrytëzojnë këtë rrugë. Ne kishim dash t’i gëzohemi edhe angazhimit të Komunës së Gjilanit për asfaltimin e rrugës (afërsisht 200 m) që qon te shkolla e Re, që është dash të kryhet në vitin e kaluar por, edhe pse shihet se janë ndërmarr disa punime, ato si duket kanë ngelur, ndoshta si edhe projekte të tjera (p.sh. Ujësjellësi) që ka mbetur pa u krye që nga zgjedhjet e fundit” thotë Kurteshi.

Kurteshi tha se falënderon të gjithë ata që përkrahin dhe mirëkuptojnë në angazhimin e tyre për të identifikuar mungesat e të gjitha elementëve që pengojnë ose vështirësojnë një jetë më normale të qytetarit./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).